کاربر: مهمان
.
شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰
norooz
لینکهای مرتبط
leader site year name dolat site president site sanat site amlak site otagh e asnaf site amlak e tehran site Rahgiri قانون مهم ماده 17 قانون نظام صنفی
نظرسنجی
افزایش وام خرید مسکن نقشی در افزایش قیمت خانه دارد؟

اوقات شرعی

آمار سایت
بازدید امروز: ۱۱۶۲
بازدید دیروز: ۸۷۱۱
بازدید کل: ۶۵۲۳۷۷۶
۱۳۹۲/۱۱/۱۱

شکل‌گیری بازار سیاه برای خرید اوراق وام مسکن

به گزارش خبرنگار مسکن خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) حسام عقبایی در واکنش به افزایش قابل توجه قیمت اوراق وام مسکن در فرابورس اظهار کرد: جهش قیمت اوراق وام مسکن به دلیل وقوع فاصله زمانی بین زمان تصویب افزایش وام مسکن در بانک مرکزی و ابلاغ آن به بانک مسکن به وجود آمد به طوریکه در روزهای اخیر این بازار شاهد بازگشت نسبی قیمت اوراق بوده است.

وی با بیان اینکه بهتر بود پیش از فروش هر اوراقی در بازار اولویت قرار می‌گیرد، افزود: به دلیل اینکه هر اوراقی که به فروش می‌رود بلافاصله در اولویت دریافت تسهیلات از طرف بانک مسکن قرار می‌گیرد لازم بود پیش‌بینی‌ها و تدابیر کافی صورت می گرفت تا با جلوگیری از ایجاد فاصله زمانی بین زمان تصویب و زمان ابلاغ پرداخت وام، از بروز بازار سیاه اوراق نیز جلوگیری شود.

عقبایی گفت: با ادامه فروش اوراق و پرداخت وام، این بازار سیاه به تدریج کمرنگ و سپس حذف می‌شود و قیمت اوراق به تعادل می‌رسد.

به گفته وی با سرعت گیری واگذاری اوراق وام مسکن در فرابورس و تسهیل روند پرداخت تسهیلات جدید مسکن فضاسازی‌های منفی موجود از بین می رود و از افزایش بیشتر قیمت اوراق هم جلوگیری می‌شود.

تاثیر وام مسکن بر معاملات

رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران با اشاره به تاثیرگذاری سقف جدید وام در معاملات خرید و فروش مسکن خاطرنشان کرد: در بخش انجام معاملات، وام جدید مسکن در شهرهای کوچک که قیمت خانه به نسبت دیگر شهرها ارزان‌تر است موثر خواهد بود.

 

وی افزود: در تهیه واحدهای مسکونی کوچک برای آن دسته از متقاضیانی که از حداقل‌های توان مالی برای خرید مسکن برخوردار هستند اثر مثبت و کمک‌کننده دارد.

 

عقبایی تصریح کرد: در شهرهای بزرگ به ویژه در کلان‌شهرها میزان مبلغ جدید وام مسکن اثر مثبت اجرایی ندارد.

 

به گفته وی با این وجود هم اکنون در شهرهای بزرگ هم شاهد ایجاد جو روانی مثبت و شوک قیمتی هستیم به‌گونه‌ای که انگیزه برای ورود به بازار معاملات مسکن را افزایش داده است.

 

رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران با اشاره به اینکه فاصله بین زمان مراجعه و خرید مسکن در شرایط فعلی حداقل 15 تا 20 روز است، افزود: به این ترتیب هم اکنون شاهد افزایش حجم مراجعات به بنگاه‌های مسکن هستیم و انتظار می‌رود این افزایش حجم مراجعات در نیمه دوم بهمن تبدیل به افزایش حجم معاملات خرید و فروش شود.

 

وی اظهار کرد: هم اکنون عرضه واحدهای مسکونی به بازار فروش مسکن بیش از میزان تقاضا در بازار خرید است.

نظر
0
دیدگاهها
کلیه حقوق این سایت متعلق به کمیسیون تخصصی مشاوران املاک کشور میباشد. 1392 ©