کاربر: مهمان
.
شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰
norooz
لینکهای مرتبط
leader site year name dolat site president site sanat site amlak site otagh e asnaf site amlak e tehran site Rahgiri قانون مهم ماده 17 قانون نظام صنفی
نظرسنجی
افزایش وام خرید مسکن نقشی در افزایش قیمت خانه دارد؟

اوقات شرعی

آمار سایت
بازدید امروز: ۱۲۶۷
بازدید دیروز: ۸۷۱۱
بازدید کل: ۶۵۲۳۸۸۱
۱۳۹۲/۰۵/۱۰

اولین رای پرونده داوری مرکز داوری اتحادیه صنف مشاوران املاک کشوری صادر شد

به گزارش روابط عمومی اتحادیه مشاوران املاک ، با تاسیس مرکز داوری اتحادیه صنف مشاوران املاک ;  اولین پرونده داوری نیز به اتمام رسید .

محمد علی عباس زاده از داوران منتخب و همچنین داور اولین پرونده در دست رسیدگی  مرکز داوری اتحادیه صنف مشاوران املاک کشور درخصوص نحوه ی داوری اظهار داشت : داوری یکی از ریشه دار ترین شیوه های حل و فصل دعاوی و اختلافات در میان مردم است ، نهادی بسیار دیرینه که در ایران باستان و عربستان قبل از اسلام نیز رواج داشته ، با توجه به اهمیت روز افزون مسئله داوری و کاهش بار دستگاه قضایی ، داوری در جایگاه والایی قرار دارد. به استناد باب هفتم آیین دادرسی مدنی  هر اختلافی قبل از دادگاه یا حین رسیدگی در دادگاه اگر به مرکز داوری انتقال یابد قابل پیگیری و داوری است یا به عبارتی به استناد ماده ی 454 قانون آیین دادرسی مدنی کلیه اشخاصی که اهلیت اقامه ی دعوا دارند  می توانند با تراضی یکدیگر منازعه و اختلاف خود را خواه در  دادگاه ها طرح شده یا نشده باشد و در صورت طرح در هر مرحله ای که باشد به داوری یک یا چند نفر ارجاع دهند.

عباس زاده ادامه داد : داوری می تواند جایگزین خوبی برای رسیدگی در دادگاهها باشد به ویژه در اموری که مربوط به حرف و مشاغل و صنوف خاص است که اصحاب آن حرفه یا شغل در مورد آن مشرف تر از هر قاضی یا کارشناس می توانند اظهار نظر نمایند. بنابراین بهتر است در این مورد آموزش داده شود و مردم متوجه شوند که اولاً می توانند در قالب داوری برای حل اختلافاتشان و اختلافات بسیار بزرگ استفاده کنند ، ثانیاً بدانند بعد از اینکه داور مرضی الطرفین را انتخاب کردند دیگر حق عزل آنها را نخواهند داشت مگر با تراضی و آنها تا آخر می توانند به کار خود ادامه دهند بدون اینکه اصحاب داوری بتوانند بر روی آنها اثر بگذارند ، ثالثاً رای و حکمی که این داوران صادر می کنند درست مثل حکم دادگاه قابل اجراست فقط باید بر مبنای آن اجرائیه صادر شود و ابطال آن هم جز در مواردی کاملا مشخص و محدود ، میسر نیست.

عباس زاده این نکته را نیز اشاره نمود که چنانچه داور پس از قبول داوری بدون عذر موجه از قبیل مسافرت یا بیماری و امثال آن در جلسات داوری حاضر نشود یا استعفا دهد و یا از دادن رای امتناع کند علاوه بر جبران خسارت وارده تا 5 سال از حق انتخاب شدن به داوری محروم می گردد. ضمناً در دعاوی چناچه در موردی داور مقتضی بداند می تواند بر حسب مورد ارجاع امر به کارشناسی داشته باشد .

در پایان مراتب تقدیر و تشکر خود را از بنیانگذاران مرکز داوری اتحادیه صنف مشاوران املاک جناب آقای مصطفی قلی  - خسروی اعلام داشتند.

نظر
0
دیدگاهها
کلیه حقوق این سایت متعلق به کمیسیون تخصصی مشاوران املاک کشور میباشد. 1392 ©