کاربر: مهمان
.
چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰
norooz
لینکهای مرتبط
leader site year name dolat site president site sanat site amlak site otagh e asnaf site amlak e tehran site Rahgiri قانون مهم ماده 17 قانون نظام صنفی
نظرسنجی
افزایش وام خرید مسکن نقشی در افزایش قیمت خانه دارد؟

اوقات شرعی

آمار سایت
بازدید امروز: ۵۳۷۱
بازدید دیروز: ۲۲۵۱
بازدید کل: ۶۵۴۱۸۲۵
۱۳۹۲/۱۱/۱۹

تاریخچه مسکن

مسکن سرپناه دائمی برای سکونت انسان است. از آن جا که سرپناه برای همه مورد نیاز است، مدت مدیدی است که مساله فراهم نمودن مسکن نه تنها برای افراد بلکه برای دولت نیز یک دغدغه بوده است. بنابراین تاریخچه مسکن از توسعه اجتماعی، اقتصادی و سیاسی نوع بشر جدایی ناپذیر است.

بشر با استفاده از عناصر طبيعی موجود در محيط زيست پيرامونش ـ چوب ، سنگ ، استخوان و ... توانست ملزومات زندگی خود مانند لباس سلاح ، گرما را ابداع کند. همچنين انسان ها با استفاده از اين ابزارهای توانستند در محل هايی که سر پناه طبيعی وجود ندارد، سر پناه های را برای خود بسازد.

در تمدن اوليه ساختمان برپايه ی فن به هم بستن ، بافتن ، به هم گره زدن و .... قرار داشت. ساختمان چوبی بعداً به وجود آمد و در تمام تمدن ها يکی از پايه های اساسی معماری گرديد. مثل معابد يونانی ها (معابد در يونان همه از چوب است).

آدمي از نخستين روزهاي خلقتش به دنبال سرپناه و محلي امن و آرامش بخش بوده و هست و خواهد بود. قرن ها پيش بارندگي انسان هاي اوليه در غارها روبروئيم كه به صورت اجتماعاتي در يك غار زندگي مي كردند. او از همان ابتدا شيفتة زندگي اجتماعي بود. پس از مدتي در اجتماعاتي ساكن مي شوند كه افراد هر يك بصورت مستقل زندگي مي كند ولي هنوز او در پي تامين نيازهايش به ديگران وابسته است در ابتدا مسكن خود يك نياز بود ولي در واقع واسطه اي بود براي يك نياز والاتر يعني اجتماعي زندگي كردن و بهره بردن از اين شيوه زندگي.

همانطور كه مي دانيد نيازهاي اساسي انسان عبارت اند از :

 1- خوراك                2- پوشاك            3- مسكن

اقتصاد اوليه انسانهاي اوليه از طريق "كشاورزي" تامين مي شد و اين امر سبب شده بود كه بيشتر شاهد وجود نظام ارباب و رعيتي باشيم و زمينداران بزرگ كه رعيت خود را در مساكني هر چند نا مناسب جا مي دادند و همين امر رفته نياز به مسكن را شدت مي بخشيد.

اما تو این بخش ؛میخوایم مروری داشته باشیم به هر خبر و اتفاق و اظهار نظر تاریخی و جالبی که توی همه این سالها در مورد مسکن در ایران بوده:

25 دی 1317 قصه دولتی شدن تهیه مسکن توی ایران،از حدود 75 سال پیش شروع شد . وقتی شهرها بزرگتر شدند و جمعیت ها بیشتر و نیاز آدم ها به زمین و خونه بیشتر از قبل 25 دیماه 1317 بود که بانک رهنی ایران به عنوان بانکی تخصصی در امر مسکن و ساختمان با سرمایه اولیه دویست میلیون ریال به مشارکت وزرات دارایی و بانک ملی ایران فعالیت خودش را شروع کرد.

موضوع فعالیت بانک رهنی ، موضوعات بانکی مرتبط با امر مسکن را تشکیل می داد.پرداخت تسهیلات در برابر رهن اموال غیر منقول با هدف خرید ، احداث و تکمیل ، تعمیر ئ اعطای اعتبار به شرکتهای ساختمانی بخش عمده فعالیت ها را در بر میگرفت.

سال 1323

خان سازی ،اولین فعالیت اجرایی بانک رهنی بود.مسئولان این بانک از همون ابتدای تاسیس نظرات متنوع و جامعی بار یتامین مسکن تهیه کرده بودند که پرداخت وام فقط یکی از ضروری ترین آنها حساب می اومد.ولی بلافاصله بعد از اون که امور جاری بانک به گردش افتاد و سازمانهای اون تشکیل شد کار خونه سازی هم شروع شد.ساختمون های چهارصد دستگاه و بلوک های نازی آباد لز جمله خونه سازی های بانک رهنی بود.

22 اسفند سال 1342

دولت پهلوی ،وزرات " آبادانی و مسکن" را تاسیس کرد که کار اصلی این وزراتخونه ایجاد تمرکز و هماهنگی در تهیه و اجرای طرح های شهرسازی،ده سازی و طرح های آبادی بود. تهیه و اجرای طرح های و برنامه های ایجاد مسکن ،تهیه و اجرای طرحهای آبادانی شهرها و نظارت بر توسعه شهرها اشتراک مساعی در تهیه نقشه شهر ،از جمله اهداف اصلی تاسیس این وزراتخونه بود.

تیرماه 1353

وزرات آبادانی و مسکن ؛ به وزرات مسکن و شهرسازی تغییر نام داد. براساس ماده 3 قانون تغییر نام وزرات مسکن و شهرسازی علاوه بر اجرای آن قسمت از وظایف و اعمال اختیاراتی که به موجب قانون تاسیس وزرات مسکن به عهده داشت  وظیفه تامین مسکن و توسعه ،بهبود استاندارهای کمی و کیفی مسکن با توجه به هدف ها و مقتضیات توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور، همچنین ایجاد هماهنگی و تمرکز در تهیه و اجرای طرح ها و ساختمان های دولتی را هم بر عهده  گرفت.

21 فروردین 1358

"بنیاد مسکن" انقلاب اسلامی در پی فرمان حضرت امام خمینی (ره) با افتتاح حساب 100 توسط ایشان تاسیس شد در 25 اردیبهشت ماه فعالیت خود را آغاز کرد.اساسنامه بنیاد در هفدهم آذر 1366 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.مهمترین وظایف این سازمان عبارتند از

طرحهای مورد نیاز برای ایجاد مسکن اقشار مستضعف، انجام پروژه های کارشناسی درباره زمینهای روستایی، کمک در جهت تامین مصالح ساختمانی و ....

17 خرداد 1358

نواده بانک رهنی با یه اسم جدید تاسیس شد. از ادغام بانکهای رهنی ایران، ساختمان، شرکت سرمایه گذاری های ساختمانی بانکهای ایران و سایر شرکتهای پس انداز و" وام مسکن" کوروش، اکباتان، پاسارگاد، در تهران و در شهرستانها شرکت های پس انداز و وام مسکن مشهد، تبریز، شیراز، اصفهان، اهواز، گیلان، همدان، کرمانشاه، مازندران، گرگان، سمنان و آبادان، یه بانک تشکیل شد که اسمشو گذاشتند: «بانک مسکن».

5تیر ماه سال 1358

با پیروزی انقلاب اسلامی، از نخستین موضوعات حائز اهمیت، واگذاری زمین جهت احداث مسکن مناسب به مردم بود. از آنجا که طبق موازین اسلام، زمین موات ملک کسی شناخته نمی شود و در اختیار دولت اسلامی است، و اسناد مالکیتی که در رژیم سابق نسبت به زمین های موات داخل محدوده شهری یا خارج آن صادر شده، برخلاف شرع بوده است، قانون لغو مالکیت اراضی موات شهری و کیفیت عمران آن به تصویب رسید که با تصویب آن، اراضی موات به تملک دولت درآمد و پس از تفکیک و قطعه بندی به افراد محروم جامعه واگذار شد. برای اجرای این طرح در هر استان، شرکت دولتی به نام سازمان عمران اراضی تشکیل شد که تا سال 1360 فعالیت داشت.

با استفاده از اجازه حضرت امام خمینی (ره) مورخ 19/07/1360 و به استناد احام ثانویه قانون، اراضی شهری برای مدت 5 سال در تاریخ 27/12/1360 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

1385

یک سال بعد از روی کار اومدن دولت نهم، خبرسازترین برنامه دولت محمود احمدی نژاد شروع شد. «محمد سعیدی کیا» وزیر مسکن و شهر سازی دولت نهم، سیاست اصلی دولت برای پاسخگویی به مخاطبان اصلی را طرح مسکن مهر اعلام کرد. طبق برنامه دولت نهم، توی این طرح سالانه تعداد یک میلیون و 500 هزار واحد مسکونی، زمین در سطح کشور به مردم واگذار می شد.

سال 1386

خبرگزاری فرانسه در سال 2008، طی گزارشی به مقایسه قیمت مسکن در تهران و پاریس پرداخ: قیمت مسکن در تهران قابلیت رقابت با قیمت مسکن در پاریس را دارد به طوری که در پایتخت فرانسه هر متر مربع خانه 10 تا 100 میلیون ریال (شش هزار و 500 تا 10 هزاری و 700 دلار) معامله می شود.

9اردیبهشت 1390

معاون وزیر مسکن و شهرساز یبا بیان اینکه در سال 92 هیچ ایرانی بدون خانه نخواهد بود،گفت:سایت مسکن مهر تا پایان دولت دهم بسته نخواهد شد.ابوالفضل صومعه لو در گفتگو با خبرنگاران با بیان اینکه تا پایان سال 92 هیچ ایرانی بدون خانه نخواهد بود گفت:اگر امسال نیز همانند سال گذشته با همکاری بانکها همراه باشد به این هدف میرسیم.

وی درباره آخرین آماری که از وزرات تعاون منتشر شد مبنی بر اینکه تنها 37 درصد از متقاضیان،مسکن مهر دریافت کردند اضهار داشت حدود 40 هزار واحد در سال گذشته افتتاح شد و حدود 200 هزار واحد هم آماده بهره برداری است. صومعلو در خصوص دلیل عدم افتتاح این واحدها گفت : مسئولان محلی علاقه مند هستند تا با حضور مسئولان عالی رتبه کشوری واحدها را افتتاح کنند.به همین جهت این مراسم به عقب افتاد ،مثلا در استان ایلام سه بار افتتاح یک پروژه به تاخیر افتاد است که اگر به همین صورت ادامه پیدا کند برنامه دیگری را برای افتتاح این واحدها اجرا خواهیم کرد

خرداد 1392

علی نیکزاد وزیر راه و شهرسازی دولت دهم،از ابتدای دولت نهم بالغ بر 4.400.000 واحد مسکونی مهر در شهرها و روستاها شروع به ساخت شده اند که نیمی از این تعداد در روستاها بودنده اند که تعداد 1.500.000 از این تعداد تا خرداد 1392 تحویل شده و مابقی مسکن های روستایی می باست تا پایان دولت دهم تحویل داده می شدند ،در حوزه مسکن مهر شهری حدود 1.200.000 واحد تا زمان درج گزارش تکمیل شده و مابقی همچنان در دست ساخت هستند که تکمیل و تحویل آنها به دولت یازدهم کشیده شد.

نظر
0
دیدگاهها
کلیه حقوق این سایت متعلق به کمیسیون تخصصی مشاوران املاک کشور میباشد. 1392 ©