کاربر: مهمان
.
سه شنبه ۵ مرداد ۱۴۰۰
norooz
لینکهای مرتبط
leader site year name dolat site president site sanat site amlak site otagh e asnaf site amlak e tehran site Rahgiri قانون مهم ماده 17 قانون نظام صنفی
نظرسنجی
افزایش وام خرید مسکن نقشی در افزایش قیمت خانه دارد؟

اوقات شرعی

آمار سایت
بازدید امروز: ۱۶۸
بازدید دیروز: ۵۶۷۹
بازدید کل: ۶۵۳۴۳۷۱
۱۳۹۲/۱۲/۱۸

ساخت و فروش املاک مشمول مالیات شد

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز پارلمان لایحه یک فوریتی اصلاح قانون مالیاتهای مستقیم را مورد بررسی قرار دادند

وکلای ملت با تصویب بند 15 این لایحه که براساس آن ماده 76 قانون مالیاتهای مستقیم اصلاح می‌شد، مقرر کردند در مواردی که نقل و انتقال املاک حسب مورد مشمول مالیات بر نقل و انتقال قطعی و مالیات بر ساخت و ساز باشد، وجه دیگری بابت مالیات بردرآمد نقل و انتقال مزبور، منظور نخواهد شد.

بهارستان‌نشینان همچنین با تصویب بند 16 این لایحه یک متن را جایگزین ماده 77 قانون مالیاتهای مستقیم کردند.

براساس مصوبه مجلس مقرر شد درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی ناشی از ساخت و فروش هر نوع ساختمان حسب مورد مشمول مقررات مالیات بر درآمد موضوع فصول چهارم و پنجم باب سوم قانون مالیاتهای مستقیم خواهد بود.

براساس تبصره یک این ماده مصوب شد که اولین نقل و انتقال ساختمانهای مذکور علاوه بر مالیات نقل و انتقال قطعی موضوع ماده 59 این قانون مشمول مالیات علی‌الحساب به نرخ 10 درصد به مأخذ ارزش معاملاتی ملک مورد انتقال است. مالیات قطعی مؤدیان موضوع این ماده پس از رسیدگی طبق مقررات مربوط تعیین می‌شود.

به موجب تبصره 2 ماده مذکور مقرر شد شمول مقررات این ماده در خصوص ساخت و فروش ساختمان توسط اشخاص حقیقی منوط به آن است که بیش از 3 سال از تاریخ صدور گواهی پایان‌کار آن نگذشته باشد.

همچنین در تبصره 3 این ماده شهرداری‌ها موظف شدند همزمان با صدور پروانه ساخت و همچنین در هنگام صدور پایان کار مراتب را به منظور تشکیل پرونده مالیاتی به اداره امور مالیاتی ذیربط به تریبی که توسط سازمان امور مالیاتی کشور تعیین می‌گردد، گزارش کنند.

در تبصره 4 این ماده مصوب شد شهرهای زیر یکصد هزار نفر جمعیت از حکم مفاد این ماده مستثنی است.

طبق تبصره 5 ماده مذکور مقرر شد آیین‌نامه اجرایی این ماده در مورد نحوه تعیین درآمد مشمول مالیات و چگونگی تسویه علی‌الحساب مالیاتی با پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی ظرف 3 ماه پس از تصویب این قانون به تصویب هیئت وزیران می‌رسد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، نمایندگان مجلس در این جلسه با ارجاع بند 14 لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم به کمیسیون موافقت کردند.

 

نظر
0
دیدگاهها
کلیه حقوق این سایت متعلق به کمیسیون تخصصی مشاوران املاک کشور میباشد. 1392 ©