کاربر: مهمان
.
دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰
norooz
لینکهای مرتبط
leader site year name dolat site president site sanat site amlak site otagh e asnaf site amlak e tehran site Rahgiri قانون مهم ماده 17 قانون نظام صنفی
نظرسنجی
افزایش وام خرید مسکن نقشی در افزایش قیمت خانه دارد؟

اوقات شرعی

آمار سایت
بازدید امروز: ۲۱۱۰
بازدید دیروز: ۳۱۴۶
بازدید کل: ۶۱۸۵۲۲۶
۱۳۹۴/۰۲/۲۹

تشریفات ثبتی علائم تجاری در مالکیت صنعتی، بر خلاف اصل تسریع است

به گزارش روابط عمومی کمیسیون تخصصی مشاوران املاک ایران، این همایش در پنج کارگروه مختلف با موضوعات  رونق اقتصادی و اشتغال که به ترتیب شامل پنل "مقررات زدایی"، "اصلاح نظام مالی"، "تدوین استراتژی توسعه اقتصادی"، " اصلاح نظام تعرفه با رویکرد الحاق بهWTO " و "حمایت از حقوق مالکیت و نگرش به مالکیت فکری"، با حضور نمایندگانی از دولت، قوه قضائیه، مجلس شورای اسلامی و سه اتاق اصناف ، بازرگانی و تعاون و همچنین اساتید دانشگاه‌ها برگزار شد.

بر اساس این گزارش، پنجمين پنل همايش همدلي و همزباني، رونق اقتصادي و اشتغال، حمايت از حقوق مالكيت و نگرش به مالكيت فكري است كه رياست پنل برعهده الهام امين‌زاده معاون حقوقي رياست‌جمهوري بود.
حسام عقبائی مشاور حقوقی اتاق اصناف ایران، امین زاده معاون حقوقی ریاست جمهوری، محبی دبیر کل مرکز داوری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، بهروز نعمتي سخنگوي هيات رئيسه مجلس، سيدضياء‌الدين خرمشاهي رئيس كميسيون حقوقي اتاق ايران و الياسي رئيس اداره ثبت اختراعات اداره كل مالكيت معنوي قوه قضائيه، میر محمد صادقی رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، ازجمله سخنرانان اين پنل بودند.

حسام  عقبائی مشاور حقوقی اتاق اصناف ایران در این همایش با بیان اینکه ادغام مجامع امور تولیدی و توزیعی اتاقی به عنوان اتاق اصناف ایران در کنار اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی و اتاق تعاون شکل گرفت، گفت: این سه اتاق نقش بسیار اساسی و کلیدی را در برقراری همدلی و همزبانی دولت و بخش خصوصی می توانند داشته باشند و امیدواریم رویکرد ها به سمت و سوی عملیاتی شدن اصل 44 و خروج اقتصاد ما از وضعیت دولتی و توجه ویژه به مطالبات مردم و بنگاه های اقتصادی را داشته باشد.

وی در خصوص نقش حقوق مالکیت معنوی دربنگاه های اقتصادی در حوزه اصناف اظهار داشت: امیدواریم بتوانیم نهضت قراردادی را در حوزه تعاملات تجاری و بنگاه های اقتصادی به نحوی ساماندهی کنیم که خروجی آن به نفع اقتصاد کشور و ساماندهی قرارداد ها باشد.

عقبائی با بیان اینکه حقوق مالکیت معنوی به دو قسمت  مالکیت صنعتی و حقوق ادبی، هنری تقسیم شده است گفت: مالکیت معنوی که امروز به آن اشاره می کنیم، نشانه های جغرافیایی، نام تجاری، طرح های صنعتی حقوق نرم افزار، علائم تجاری، مدارهای یک پارچه، اسرار تجاری و اختراعات و مدل های مصرفی است که می تواند در حوزه مالکیت صنعتی به  آن پرداخته شود.

مشاور حقوقی اتاق اصناف ایران در خصوص اهمیت مالکیت معنوی گفت: در بین جوامع بشری و بین المللی باید گام مالکیت معنوی به سمت تجارت درحوزه های اصناف تحقیقات و توسعه فناوری و به خصوص توسعه های فناوری مدرن که لازمه آن ورود به اقتصاد جهانی و مهمترین آن فعالیت های تجاری با رویکرد بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط که صنوف هم زیر مجموعه آن است برود.

وی با بیان اینکه در این حوزه، برای فضای کسب و کار در بنگاه های اقتصادی درایران جغرافیایی داریم که خوشبختانه با تلاش هایی که دولت تدبیر و امید دارد وضعیت اقتصادیمان رو به بهبود است که  بر اساس اظهاراتی که مسئولان اقتصای کشور به آن اشاره کرده اند از رشد منفی خارج شده است.

عقبائی با اشاره به اینکه مواد 75 و 76 قانون برنامه پنجم توسعه  به مشکلات فضای کسب و کار، تسهیل و رقابتی کردن این فضا اشاره دارد افزود: اثر مهم حمایت از مالکیت فکری در حوزه فعالیت های تجاری بنگاه های اقتصادی وفکری باید به سمت  و سویی برود که با تعقیب تاجران و صنوف و مدیران بنگاه ها بتوانیم رونق تجاری موثر را داشته باشیم .

وی تصریح کرد: مالکیت فکری از جمله معقوله هایی  است که می تواند رشد و توسعه اقتصادی در کشور ما داشته باشد و در فضای فعلی که البته در این حوزه عقب هستیم، مهمترین اصولی که می تواند بر روابط تجاری بنگاه های اقتصادی حاکم باشد دو اصل تسریع و تسهیل در فرآیند و امور تجاری است.

عقبائی در پایان خاطر نشان کرد: تشریفات ثبتی علائم تجاری در مالکیت صنعتی ما بر خلاف اصل تسریع است و باید به آن پرداخته شود تا فضای تجاری خودمان را در حوزه تشریفات ثبتی تسهیل کنیم.

نظر
0
دیدگاهها
کلیه حقوق این سایت متعلق به کمیسیون تخصصی مشاوران املاک کشور میباشد. 1392 ©