کاربر: مهمان
.
یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰
norooz
لینکهای مرتبط
leader site year name dolat site president site sanat site amlak site otagh e asnaf site amlak e tehran site Rahgiri قانون مهم ماده 17 قانون نظام صنفی
نظرسنجی
افزایش وام خرید مسکن نقشی در افزایش قیمت خانه دارد؟

اوقات شرعی

آمار سایت
بازدید امروز: ۲۲۵۶۳
بازدید دیروز: ۱۰۸۲۶
بازدید کل: ۶۲۵۷۹۴۴
۱۳۹۴/۰۳/۲۳

روند اجاره بها وقیمت مسکن سیر نزولی را نشان می دهد

حسام عقبایی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تعداد قراردادهای اجاره منعقده در اردیبهشت امسال نسبت به فروردین 57 درصد و نسبت به مدت مشابه پارسال 11 درصد افزایش داشته است.

وی تاکید کرد: با توجه به کنترل وکاهش بیش از 10 درصدی نرخ تورم از سوی دولت و عرضه حجم زیادی از واحدهای مسکونی خالی شاهد روند نزولی قیمت مسکن و اجاره بها هستیم.

عقبائی در مورد علل عرضه زیاد واحدهای مسکونی گفت: رکود بیش از حد و غیرمنطقی سرمایه، افت ارزش واحد مسکونی وعدم گردش سرمایه، رکود حاکم بر بازار متاثر از تطابق نداشتن قدرت خرید عمومی با قیمت های غیر منطقی وغیر متعارف کنونی، از دلایل عرضه حجم زیادی از واحدهای مسکونی به بازار مسکن است.

وی ادامه داد: روند کاهشی قیمت مسکن بین 20 تا 50 درصد از سال 92 شروع شده و همچنان ادامه دارد.

عقبایی تصریح کرد: آمارهای سامانه کد رهگیری در حال حاضر نشان از کاهش نرخ اجاره بهای مسکن مطابق با کاهش قیمت مسکن و کاهش نرخ تورم نسبت به مدت مشابه سال قبل در همین ماه را دارد.

وی افزود : این کاهش می بایست از سوی مالکان و به ویژه مشاوران املاک در انعقاد قراردادهای جدید لحاظ شود.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک اضافه کرد: با سیاست های ضد تورمی دولت، ثبات نرخ ارز، کاهش نرخ تورم، توسعه روابط تجاری و افزایش درآمدهای ارزی و همچنین توسعه روابط سیاسی، دیگر جایی برای عرضه مسکن با قیمت هایی غیر متعارف وجود نخواهد داشت.

وی خطاب به افرادی که منازل خالی از سکنه دارند اظهار کرد: همان گونه که همگان نیز شاهد هستند وضعیت اقتصادی کشور رو به بهبود است و افرادی که اقدام به احتکار مسکن کرده اند به طور قطع متضرر خواهند شد.

عقبایی تنها راه گره گشایی از رکود سنگین بازار مسکن را کاهش قیمت و رساندن آن به قدرت خرید مردم دانست و تصریح کرد: قدرت خرید مردم با شرایط اقتصادی و تورمی بوجودآمده، در عمل یک سوم سال 84 است.

وی ادامه داد: در صورتی که ما با قیمت های افسار گسیخته مسکن درحال حاضر روبرو هستیم که این موضوع با هیچ منطق و ضابطه اقتصادی همخوانی ندارد و به هیچ شکل نمی توان بین قدرت خرید عمومی و قیمت های فعلی رابطه صحیحی ایجاد کرد. 

عقبایی در خصوص برخی فرافکنی های افراد از طریق مصاحبه های گوناگون با برخی رسانه ها گفت: اینگونه مصاحبه ها بیشتر جنبه منفعت طلبانه و شخصی دارد و با اینگونه ادبیات غیرکارشناسی و تشویش در افکارعمومی نمی توان واقعیت ها را نادیده گرفت.

رییس مشاوران املاک استان تهران و نماینده رئیس اتاق اصناف ایران در کمیسیون تخصصی مشاوران املاک اتاق اصناف ایران ضمن توصیه به مصرف کنندگان برای حفظ آرامش بازار مسکن و اجاره بها، به فروشندگان، صاحبان ساختمان و مشاوران املاک توصیه کرد: از هرگونه ایجاد شبهه در افکار عمومی والقاء شرایط نامساعد و قیمت نامتعارفی که به بی اعتمادی مردم دامن می زند خودداری کنند چراکه با این روند، در هرسال، بازار مسکن به طور قطع رکود سنگین تری را تجربه خواهد کرد.

نظر
0
دیدگاهها
کلیه حقوق این سایت متعلق به کمیسیون تخصصی مشاوران املاک کشور میباشد. 1392 ©