کاربر: مهمان
.
چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰
norooz
لینکهای مرتبط
leader site year name dolat site president site sanat site amlak site otagh e asnaf site amlak e tehran site Rahgiri قانون مهم ماده 17 قانون نظام صنفی
نظرسنجی
افزایش وام خرید مسکن نقشی در افزایش قیمت خانه دارد؟

اوقات شرعی

آمار سایت
بازدید امروز: ۵۱۳۵
بازدید دیروز: ۲۲۵۱
بازدید کل: ۶۵۴۱۵۸۹
۱۳۹۴/۰۴/۱۵

قانون پیش فروش تضمینی برای معاملات مسکن نیست

حسام عقبایی نماینده رئیس اتاق اصناف ایران در کمیسیون تخصصی مشاوران املاک ایران، در برنامه گفت و گوی ویژه خبری با اشاره به اینکه ۱۲۰ هزار عضو در کشور داریم گفت: برای ۶۰۰ هزار نفر اشتغال ایجاد کرده‌ایم بنابراین حق داریم تا جایگاه واقعی را بر مبنای کاری تشدید کنیم. وی با اشاره به این که باید جایگاه و حق و حقوق مشاوران املاک مشخص شود خاطر نشان کرد: ایرادات اساسی به قانون پیش فروش مسکن وجود دارد لذا این قانون چهار سال پیش از سوی مجلس به تصویب رسید اما آیین‌نامه اجرایی آن نوشته نشده است.

رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک ایران، با بیان اینکه زیرساخت‌های لازم برای اجرای این قانون باید فراهم شود، گفت: زیرساخت‌های لازم برای عملیاتی شدن این قانون در کشور وجود ندارد.

عقبایی افزود: پیش فروش مسکن از یک سو می‌تواند برای مردم تهدید به حساب آید و از سوی دیگر هم نیز فرصتی برای خانه دار شدن محسوب شود.

وی با اشاره به ماده ۲۴ این قانون ادامه داد: انجام مذاکرات مقدماتی از سوی مشاوران املاک می‌تواند به صورت مکتوب باشد بنابراین باید حق و حقوق مشاوران املاک محفوظ باشد. رئیس مشاوران املاک تهران با اشاره به این که باید رویکرد های صنفی را کنار بگذاریم خاطر نشان کرد: برخی از مناطق شهر تهران مانند مراد آباد پونک و یا خیابان سئول سند ندارد.

عقبایی با اشاره به اینکه در مناطق شمالی تهران ساختمان‌هایی به سبک مدرن ساخته می‌شود که شناسنامه فنی ندارد، گفت: برای اجرایی شدن این قانون باید زیرساخت‌های لازم وجود داشته باشد. وی با بیان این که ۵ سال از تصویب این قانون می‌گذرد، افزود: ۵۹ هزار و ۸۹۳ قرارداد پیش فروش در سال ۹۳ در کشور نوشته شده است.

در ادامه گفتگو عقبایی با بیان این که این قانون گره از کار مردم باز نمی‌کند، گفت: این قانون نمی‌تواند تضمینی برای معاملات مسکن باشد. وی اضافه کرد: امکان اجرایی شدن قانون پیش فروش ساختمان در کشور وجود ندارد و باید در آن بازنگری صورت گیرد.

رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک ایران اظهار کرد: مجموعه‌هایی مانند سازمان نظام مهندسی، وزارت راه و شهرسازی، سازمان نظام کاردانی، انبوه‌سازان و مشاوران املاک در تدوین این قانون نظر دادند اما دوستان نگذاشتند که نظرات این مجموعه‌ها در مجلس شورای اسلامی مطرح شود.

وی با بیان اینکه بر اساس قانون نظام صنفی، ما ساماندهی مشاوران املاک در سطح کشور انجام داده‌ایم در سطح شهر تهران حدود ۱۱ هزار و ۶۰۰ مشاور املاک دارای پروانه کسب و در کل کشور نیز حدود ۱۱۹ هزار و ۴۷۰ مشاور املاک دارای پروانه کسب داریم. وی یادآور شد: در سطح شهر تهران ما کمتر از ۳۵۰ واحد فاقد پروانه کسب داریم و آن هم افرادی هستند که مشکلات ثبتی دارند و نمی‌توانند تغییر کاربری دهند تا پروانه کسب بگیرند.

عقبایی دوباره تایید کرد: قانون پیش فروش ساختمان سراسر ایراد است و نظر بخش خصوصی در آن لحاظ نشده و باید مورد بازنگری قرار گیرد، این قانون تضمینی در بحث  پیش فروش  ساختمان نخواهد بود و راندمان این کار را شما می‌توانید ۶ ماه دیگر مورد ارزیابی قرار دهید.

 

نظر
0
دیدگاهها
کلیه حقوق این سایت متعلق به کمیسیون تخصصی مشاوران املاک کشور میباشد. 1392 ©