کاربر: مهمان
.
دوشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۰
norooz
لینکهای مرتبط
leader site year name dolat site president site sanat site amlak site otagh e asnaf site amlak e tehran site Rahgiri قانون مهم ماده 17 قانون نظام صنفی
نظرسنجی
افزایش وام خرید مسکن نقشی در افزایش قیمت خانه دارد؟

اوقات شرعی

آمار سایت
بازدید امروز: ۵۶۰۰
بازدید دیروز: ۲۹۰۵
بازدید کل: ۶۵۳۴۱۲۴
۱۳۹۴/۰۶/۱۷

بیش از 165 هزار قرارداد مسکن درمرداد ماه 94 در کشور تنظیم شده است

به گزارش روابط عمومی کمیسیون تخصصی مشاوران املاک اتاق اصناف ایران، حسام عقبایی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران، افزود: در مرداد ماه سال جاری 86 هزار و 762 قرارداد فروش مسکن در کشور تنظیم شده و تعداد قراردادهای اجاره مسکن نیز 71 هزار و 792 قرارداد بوده است.
وی با بیان آنکه طی 13 روز اول شهریور ماه سال جاری نیز در مجموع 36 هزار و 523 قرارداد فروش مسکن در دفاتر مشاوران املاک در کشور به ثبت رسیده است، افزود: در این مدت در مجموع 29 هزار و 803 قرارداد اجاره نیز توسط مشاوران املاک به ثبت رسیده است.

رییس اتحادیه مشاوران املاک  با اشاره به سیر صعودی معاملات مسکن، یادآور شد: در مرداد ماه سال جاری کل قراردادهای خرید و فروش و اجاره در شهر تهران 35 هزار و 924 قرارداد بوده که 14 هزار و 355 قرارداد مربوط به فروش، 20 هزار و 595 قرارداد مربوط به اجاره مسکن و مابقی به قراردادهای هبه، اجاره به شرط تملیک، سرقفلی و پیش فروش اختصاص یافته است.
عقبایی افزود: طی 13 روز شهریور ماه سال جاری 6 هزار و 42 قرارداد فروش در دفاتر مشاوران املاک تهران به ثبت رسیده و 8 هزار و 434 قرارداد اجاره نیز در این دفاتر تنظیم شده است.
وی اظهار داشت: در مجموع طی 13 روز شهریور ماه سال جاری14 هزار و 899 قرارداد مسکن در دفاتر مشاوران املاک تهران تنظیم شده است.
عقبایی با بیان اینکه تعداد معاملات مسکن در دفاتر مشاوران املاک از فروردین ماه سال جاری روند صعود داشته است، گفت: در فروردین ماه سال جاری 52 هزار و 540 قرارداد، اردیبهشت ماه 93 هزار و 677 قرارداد و خرداد ماه 93 هزار و 821 قرارداد در دفاتر مشاوران املاک در کشور قرارداد تنظیم شده و این نشان می دهد که رکود مسکن با شیب ملایم خیز برداشته و تا پایان سال جاری این روند ادامه خواهد داشت.

رییس اتحادیه مشاوران املاک  افزود: با خروج مسکن از رکود 200 بخش دیگر اقتصادی فعال می شود و هم اکنون قیمت مسکن در کشور به نقطه تعادل نزدیک شده و مردم در شش ماهه دوم امسال نیز شاهد جهش قیمت مسکن نخواهند بود، زیرا قیمت مسکن به نقطه ثبات خود رسیده است.
وی با بیان آنکه قیمت مسکن در سال جاری نسبت به سال گذشته افزایش نداشته است، گفت: تنها در اجاره مسکن حدود 10 درصد شاهد افزایش قیمت بودیم و پیش بینی می کنیم با آغاز فصل پاییز حجم معاملات اجاره در دفاتر مشاوران املاک علاوه بر کاهش، قیمت متوازنی پیدا کند.

رییس کمیسیون تخصصی مشاوران املاک ایران اضافه کرد: با کاهش سرمایه گذاری در حوزه مسکن صدور پروانه ساختمان از شش ماهه سال گذشته روند کاهشی داشته و هم اکنون به علت بازگشت سریع سرمایه احداث آپارتمان های کوچک مورد توجه قرار گرفته است.
وی بر ضرورت افزایش سقف تسهیلات مسکن تاکید کرد و گفت: افزایش تسهیلات مسکن و تقویت قدرت خرید قشر متوسط جامعه یک عامل محرکه بازار مسکن است تا سازندگان با صلاحیت دلگرمی بیشتری را در حوزه ساخت و ساز کشور داشته باشند.
عقبایی با اشاره به سود سازندگان مسکن در کشور، گفت: با توجه به سود سپرده های بانکی در کشورمان 20 درصد سود برای سازندگان منطقی است در حالی که این رقم در کشور ژاپن حدود 15 درصد است.

وی در خصوص تعداد مشاوران املاک در کشور، گفت: هم اکنون 120 هزار مشاور املاک در کشور دارای پروانه کسب هستند که 11 هزار و 730 مشاور در تهران پروانه کسب دارند و 70 درصد از 2 هزار و 500 مشاور املاک فاقد پروانه کسب در کشور تعطیل شده اند و فعالیت70 درصد از 700 مشاور املاک فاقد پروانه کسب در تهران نیز توسط بازرسین اتحادیه متوقف شده است.

عقبایی با اشاره به طرح بورس مسکن، گفت: این طرح زمانی در کشور عملی است که عرضه و تقاضای مسکن در کشور به حالت تعادل برسد، اما با توجه به وضعیت اقتصادی به خصوص در بازار مسکن و به استناد قانون تجارت، قانون مشاوران املاک و قانون 1316 دلالی اجرای این مساله در بورس غیرقانونی است و این روش در هیچ کجای دنیا وجود ندارد و باعث سوداگری مسکن خواهد شد.

رییس اتحادیه مشاوران املاک  تاکید کرد: هرچند مسئولان بورس اعلام کرده اند که در فاز نخست اموال مازاد بانک ها، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی (ره)، بنیاد مستضعفان، شهرداری و انبوه سازان در بورس عرضه خواهد، اما تاکنون به ما اعلام نشده در فاز دوم چه اقدامی در بورس انجام خواهد شد.
عقبایی در خصوص وضعیت مشاوران املاک در بین فروشنده و خریدار افزود: اینکه گفته می شود که مشاوران املاک باید نماینده فروشنده باشد، درست نیست زیرا به استناد قوانین بالا دستی، قانون تجارت و امور صنفی و شرایط بازار ایران، این موضوع قابلیت اجرایی ندارد، همانطوری که ساختارهای مسکن در کشورمان در بسیاری از کشورهای جهان عملا قابل اجرا نیست.

ایرنا

نظر
0
دیدگاهها
کلیه حقوق این سایت متعلق به کمیسیون تخصصی مشاوران املاک کشور میباشد. 1392 ©