کاربر: مهمان
.
شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰
norooz
لینکهای مرتبط
leader site year name dolat site president site sanat site amlak site otagh e asnaf site amlak e tehran site Rahgiri قانون مهم ماده 17 قانون نظام صنفی
نظرسنجی
افزایش وام خرید مسکن نقشی در افزایش قیمت خانه دارد؟

اوقات شرعی

آمار سایت
بازدید امروز: ۹۱۶۵
بازدید دیروز: ۵۳۱۲
بازدید کل: ۶۲۳۳۷۲۰
۱۳۹۴/۰۶/۱۷

طرح وزارت راه برای مشاوران املاک قابلیت اجرایی ندارد

به گزارش روابط عمومی کمیسیون تخصصی مشاوران املاک اتاق اصناف ایران و به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، حسام عقبایی در نشست خبری در پاسخ به پرسش تسنیم در رابطه با طرح وزارت راه و شهرسازی برای تغییر نوع فعالیت مشاوران املاک، اظهار کرد: در رابطه با این‌که وزیر راه و شهرسازی طرحی را با این عنوان که مشاوران بیایند وکیل یک طرف از متعاملین شده و وکیل هر دو طرف معامله نباشند،در این رابطه به‌صورت پخته نظرات تخصصی خود را به معاونت امور مسکن و ساختمان وزارت راه اعلام کردیم.

وی ادامه داد: طی جلسه‌ای به مسئولان وزارت راه گفتیم طرح‌هایی مانند این در خیلی از کشورهای توسعه یافته کمیسیون معامله فقط از فروشنده آنهم 6 تا 9 درصد ارزش ملک دریافت می‌شود، این در حالی است که در ایران از طرفین معامله یک درصد هم دریافت نمی‌شود.

وی با بیان این‌که طرح وزارت راه و شهرسازی نباید با قوانین بالادستی مانند قانون تجارت و دلالان که به تصویب مجلس و تایید شورای نگهبان رسیده، مغایر باشد، بیان کرد:  در تدوین قوانین جدید باید به‌گونه‌ای عمل کنیم با قوانین مذکور مغایر نباشد، این طرح‌ها نیازمند اصلاح قوانین است، از سوی دیگر برای اجرایی شدن یک سری طرح های وارداتی باید ساختار اقتصادی و مدیریتی ما بومی‌سازی شود.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با تاکید بر این‌که خیلی چیزها در کشورهای دیگر وجود دارد که در ایران قابلیت اجرایی ندارد، گفت: همین‌طور خیلی از طرح‌ها در ایران وجود دارد که در کشورهای دیگر قابلیت اجرایی شدن را ندارند.

عقبایی با بیان این‌که از این رو طرح وزارت راه و شهرسازی برای مشاوران املاک قابلیت اجرایی ندارد به وضعیت کسب و کار مشاوران املاک اشاره کردو افزود: فعالیت مشاوران املاک اجاره‌ای به دلیل رکود بازار مسکن دیگر توجیح اقتصادی ندارد، از این رو مشاورانی که مشتاجر هستند از این حرفه انصراف داده اند.

به گفته رئیس اتحادیه مشاوران املاک، به طور متوسط در تهران روزانه برای شغل مشاوره املاک 11 نفر تشکیل پرونده و بین 8 تا 10 نفر هم انصراف می‌دهند.

نظر
0
دیدگاهها
کلیه حقوق این سایت متعلق به کمیسیون تخصصی مشاوران املاک کشور میباشد. 1392 ©