کاربر: مهمان
.
دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰
norooz
لینکهای مرتبط
leader site year name dolat site president site sanat site amlak site otagh e asnaf site amlak e tehran site Rahgiri قانون مهم ماده 17 قانون نظام صنفی
نظرسنجی
افزایش وام خرید مسکن نقشی در افزایش قیمت خانه دارد؟

اوقات شرعی

آمار سایت
بازدید امروز: ۲۱۰۶
بازدید دیروز: ۳۱۴۶
بازدید کل: ۶۱۸۵۲۲۲
۱۳۹۴/۰۶/۱۷

دولت برنامه‌ای برای تحرک اقتصادی کشور ندارد

به گزارش روابط عمومی کمیسیون تخصصی مشاوران املاک اتاق اصناف ایران حسام عقبایی در گفت‌وگو با تسنیم، افزود: پیش‌بینی می‌کنیم بازار مسکن در سال 94 وضعیتی رو به رشد را خواهد داشت؛ رکود سنگین 2/5 ساله را در کشور تجربه کرده‌ایم که دو سال آن، رکود بسیار سنگین بوده است. در دو ماه اخیر مردم انتظار خروج از رکود را داشتند. سال گذشته دولت بسته خروج از رکود را مطرح کرد که یکی از بسته‌های اصلی آن بسته مسکن بود. البته پیشنهاد دادیم که دولت نفت و پتروشیمی را به مسکن اولویت ندهد. کشورهای توسعه‌یافته زمانی که با رکود اقتصادی مواجه می‌شوند اولین بسته خروج از رکود آنها مسکن است، اما دولت هم نفت را داشت، هم پتروشیمی و هم مسکن را.
وی اضافه کرد: هنوز توقع نداریم که به رونق بازار مسکن رسیده‌ایم اما امید داریم این اتفاق روی دهد. در مجموع دولت برای سال 94 برنامه محرکه اقتصادی خاصی که بتواند یک شوک نه در حوزه قیمت بلکه در حوزه افزایش معاملات را به وجود آورد، ندارد و این برنامه به سال 95 موکول شده است. از این‌رو پیش‌بینی ما این است که در هفت ماهه باقیمانده سال مردم در خصوص سرمایه‌گذاری در مسکن یا انجام معاملات به دلیل بحث توافق انتظار می‌کشیدند تا ببینند بازار چه می‌شود، بخشی از این منتظران در حوزه اقتصاد مسکن قاعدتا به بازار مسکن ورود پیدا می‌کنند.
وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌کنم تا پایان سال شاهد افزایش حجم معاملات مسکن خواهیم بود. ظرفیت افزایش قیمت مسکن و رشد آن با توجه به نبود نقدینگی در دست مردم، نداشتن قدرت خرید و نزدیک شدن قیمت مسکن به قیمت‌های واقعی، نبود تسهیلات خاص مسکن، حجم انباشته تولیدکنندگان مسکن، انگیزه‌ای برای تولید آپارتمان کوچک برای تولیدکنندگان ایجاد شده، کاهش روند تولید ساختمان که در تهران و کشور 46 و 37 درصد بوده، دست به دست هم می‌دهد تا قیمت‌ها ثابت بماند.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک همچنین اضافه کرد: تقریبا می‌توان گفت ثبات قیمتی را تا پایان سال خواهیم داشت. باید ببینیم دولت چه طرحی را در جهت تقویت مردم دارد، جهش قیمت یا سونامی قیمتی یا رشد نامتعارف و غیرمنطقی را تا پایان سال جاری پیش‌بینی نمی‌کنم و بازاری تقریبا آرام و به دور از هرگونه طوفانی خواهیم داشت.
عقبایی درباره تاثیر تسهیلات 80 میلیون تومانی افزود: برداشت ما این است که این وام هیچ تاثیری در قدرت خرید ندارد. متوسط قیمت مسکن به ازای هر مترمربع در تهران 4 میلیون تومان است و با توجه به الگوی جمعیتی، الگوی متراژی را باید روی 70 متر درنظر بگیریم. متوسط آپارتمان 70 متری در تهران 280 میلیون تومان است. 80 میلیون تومان تقریبا 30 درصد قیمت ملک می‌شود و 70درصد مابقی را باید فرد تامین کند.

نظر
0
دیدگاهها
کلیه حقوق این سایت متعلق به کمیسیون تخصصی مشاوران املاک کشور میباشد. 1392 ©