کاربر: مهمان
.
شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰
norooz
لینکهای مرتبط
leader site year name dolat site president site sanat site amlak site otagh e asnaf site amlak e tehran site Rahgiri قانون مهم ماده 17 قانون نظام صنفی
نظرسنجی
افزایش وام خرید مسکن نقشی در افزایش قیمت خانه دارد؟

اوقات شرعی

آمار سایت
بازدید امروز: ۸۸۸۳
بازدید دیروز: ۵۳۱۲
بازدید کل: ۶۲۳۳۴۳۸
۱۳۹۴/۰۶/۱۷

رئیس اتحادیه مشاوران املاک در نشست خبری اعلام کرد/ خروج بازار مسکن از رکود؛ معاملات سیر صعودی گرفت

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، حسام عقبایی اظهار داشت: آمارها نشان می‌دهند که 10 روز اول شهریور ماه در تهران قراردادهای خریدوفروش مسکن رشد داشته است، تعداد آن‌ها به 6 هزار و 42 قرارداد رسیده و میزان قراردادهای اجاره نیز 8 هزار و 434 مورد بوده است.

وی با بیان اینکه کل قراردادهای خریدوفروش در مردادماه 14 هزار و 355 مورد بوده است، گفت: از ابتدای سال جاری سیر صعودی معاملات خریدوفروش را شاهد هستیم به‌طوری‌که در فروردین ماه 5 هزار و 823 مورد، در اردیبهشت‌ماه 16 هزار و 606 مورد، در خردادماه 17 هزار و 232 قرارداد و در مردادماه به 14 هزار و 355 مورد رسید.

به گفته وی ظرف 13 روز اول شهریورماه کل قراردادهای خریدوفروش مسکن در کشور 367 هزار و 523 قرارداد و در بخش اجاره 29 هزار و 803 مورد قرارداد بوده است.

عقبایی با اشاره به این روند انجام معاملات در کشور و با توجه به آمارها صعودی،گفت: بخش مسکن به 200 صنعت و هزار و 200 شغل وابسته است، بنابراین بخش مسکن می‌تواند با خروج از رکود، رونق اقتصادی را برای کشور به ارمغان بیاورد، هرچند بنده معتقد هستم رونق بازار مسکن به منزله رشد قیمت نیست.

وی با اشاره به اینکه با توجه به کاهش نرخ تورم نسبت به سال 91 افزایش جهشی در 6 ماهه دوم سال نخواهیم داشت، گفت: کمپین نخریدن خودرو که این روزها مطرح است، باید بگویم که این موضوع در بازار مسکن نمی‌تواند اجرا شود، چراکه با قاطعیت می‌گویم ثباتی که در بازار مسکن ایجاد شده، اگر متقاضیان مسکن بخواهند مسکن خود را بفروشند و بخواهند مسکن دیگری را خریداری کنند، می‌گویم دغدغه این را نداشته باشند که 2 ماه دیگر نتوانند همان واحد مسکونی را خریداری کنند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به اینکه ورود سرمایه‌ها به بازار مسکن رشد داشته، اما آن‌قدر نبوده که موج گرانی ایجاد کند، گفت: در مورد بازار اجاره‌بها نیز در اوایل تیرماه توسط برخی افراد غیرمسئول اعلام شد که بازار اجاره رشد بالایی داشته، اما ما اعلام کردیم که تعیین شاخص اجاره‌بها قیمت مسکن است، از وقتی قیمت مسکن در سال جاری نسبت به سال 93 افزایش نیافته، لذا اجاره‌بها نیز نباید رشد کند.

وی تأکید کرد: بازار اجاره‌بها در کشور از مؤلفه‌هایی مثل تورم، سیاست‌های پولی و بانکی و نرخ سود بانکی تأثیر می‌پذیرد، بنابراین مالکان ملک خود را با نرخ سود مقایسه کرده و آن را اجاره می‌دهند، لذا این مقایسه‌ها دارای ایراد است.

وی افزود: متوسط رشد اجاره‌بها در تابستان با 10 درصد نسبت به سال 93 رشد داشته است.

عقبایی با اشاره به اینکه وقتی رشد قیمت مسکن مطرح می‌شود، انگیزه برای ورود به بازار و ساخت و ساز نیز افزایش پیدا می‌کند، گفت: در سال‌های گذشته رشد قیمت مسکن آن‌قدر بالا بوده است که توقع مالکان و سرمایه‌گذاران را بالا برده است. به‌طوری‌که برخی از آن‌ها معتقدند در ساخت و ساز باید صد درصد سود کنند.

عقبایی با اشاره به اینکه قیمت مسکن در حال حاضر به قیمت واقعی خود نزدیک شده است، گفت: ظرفیت افزایش قیمت مسکن را نمی‌بینیم، اما اگر رکود بازار مسکن سهمگین باشد ورشکستگی ایجاد می‌کند.

عقبایی با تأکید بر اینکه بی‌بازده بودن ساخت و ساز باعث شده برخی از سازندگان انگیزه‌ای برای ورود پیدا نکنند، گفت: این روزها سازندگان مسکن در تهران بعد از آغاز پرداخت تسهیلات بانکی، انگیزه تولید آپارتمان های کوچک را پیدا کردند، بنابراین امید است سیاست‌های عملیاتی دولت برای خروج از رکود ارائه شود، چراکه دیگر فرصت فکر کردن نداریم.

وی با اشاره به اینکه دولت باید طرح‌های مسکن اجتماعی و یا بالا بردن سقف تسهیلات بانکی برای بخش مسکن را اجرا کند، گفت: بنده موافق افزایش تسهیلات مسکن هستم، درحالی که عده‌ای اعلام می‌کنند دادن تسهیلات بانکی به مردم موجب گرانی مسکن می‌شود.

سازندگان مسکن به سود 20 درصدی بسنده کنند

عقبایی تصریح کرد: اقتصاد مسکن دچار یک بیماری سرطانی شده است که چند بیماری توأم و همزمان مسکن را در اختیار خود گرفته است، بنابراین باید چند برنامه همزمان برای این اقتصاد مسکن بیمار ارائه شود تا مشکلات برطرف شود.

عقبایی تأکید کرد: قیمت مسکن اگرچه به قیمت واقعی خود رسیده است، اما باید بگویم که 80 تا 90 درصد قیمت مسکن مربوط به بحث زمین است. سازندگانی که فکر می‌کنند همانند گذشته 100درصد سود کنند، بدانند که در این بازار باید به همان سود 20 درصدی بسنده کنند.

وی با اشاره به اینکه در کشور 120 هزار مشاور املاک دارای پروانه کسب و در تهران 11 هزار و 730 مشاور املاک دارای پروانه کسب هستند، گفت: در سال 92 و 93، در تهران 700 مشاور فاقد پروانه کسب داشتیم که 70 درصد این تعداد پلمپ شده و 30 درصد مابقی مراحل اخذ پروانه را می‌گذرانند.

تعطیلی دفاتر مشاوران املاک اجاره‌ای

به گفته عقبایی رکود بازار مسکن باعث شده دفاتر اجاره‌ای مشاوران املاک به‌دلیل نداشتن توجیه اقتصادی دفتر خود را تعطیل کنند.

وی درخصوص بورس مسکن نیز گفت: ما مخالف راه‌اندازی بورس مسکن هستیم. چراکه بورس تعاریف خاص خود را دارد. اما اساساً ما با هر طرح و ایده‌ای که بتواند به اقتصاد و مسکن و به توازن عرضه و تقاضا کمک کند و سوداگری در بازار مسکن را کاهش دهد، موافق هستیم.

عقبایی افزود: بورس مسکن اساساً هیچ‌کدام از این موارد را برطرف نخواهد کرد، البته باید بگویم که در هیچ کجای دنیا بورس مسکن نداریم.

 

نظر
0
دیدگاهها
کلیه حقوق این سایت متعلق به کمیسیون تخصصی مشاوران املاک کشور میباشد. 1392 ©