کاربر: مهمان
.
شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰
norooz
لینکهای مرتبط
leader site year name dolat site president site sanat site amlak site otagh e asnaf site amlak e tehran site Rahgiri قانون مهم ماده 17 قانون نظام صنفی
نظرسنجی
افزایش وام خرید مسکن نقشی در افزایش قیمت خانه دارد؟

اوقات شرعی

آمار سایت
بازدید امروز: ۹۲۳۸
بازدید دیروز: ۵۳۱۲
بازدید کل: ۶۲۳۳۷۹۳
۱۳۹۴/۰۷/۱۳

وام مسکن بی واسطه و بدون هزینه حق مردم است

به گزارش روابط عمومی کمیسیون تخصصی مشاوران املاک اتاق اصناف ایران، حسام عقبائی رئیس این اتحایه گفت: موافق تسهیلات بانکی هستم اما با توجه به افزایش قیمت مسکن در سال های گذشته و رشدی که قیمت مسکن در سال های اخیر داشته باید تدابیری را اندیشید تا در آنها ظرفیت و قدرت خرید مردم با استفاده از این تسهیلات افزایش یابد.

وی افزود: در سال 83 وام خرید مسکن که بانک ها در اختیار مردم قرار می دادند 15 میلیون تومان بود که این مبلغ حدود 38 الی 40 درصد از ارزش یک آپارتمان 70 متری را در تهران تامین می کرد؛ اما در حال حاضر به علت تورم با وام 30 تا 35 میلیون تومانی که بانک ها به عنوان وام مسکن در اختیار مردم قرار می دهند کمتر از 15 درصد ارزش یک آپارتمان 70 متری در تهران را تامین می کند.

عقبائی تصریح کرد: این بدان معنا است که رشد تسهیلات بانکی برای خرید مسکن در این یازده سال نه تنها پیشرفت نداشته بلکه حرکتی رو به عقب را نیز در کشور طی کرده و ما نسبت به سایر کشورها در حال حاضر در این زمینه بسیار عقب هستیم.

وی تاکید کرد: کاملا با فروش اوراق مخالف هستم و باید به معقوله مسکن به یک دید تخصصی تر و به عنوان اصلی ترین سبد خانوار نگاه کرد و وام تسهیلات بانکی در حوزه خرید مسکن نیز باید با سایر وام ها مثل وام ماشین و کالا از جنبه های مختلف مانند سود، باز پرداخت و شرایط متفاوت باشد و نباید این وام را با سایر وام ها مقایسه کرد.

عقبائی اظهار داشت: در هیچ جای دنیا برای خرید در بخش مسکن 35 میلیون وام نمی دهند که به اندازه یک پنجم آن هزینه خرید اوراق باشد، این کار صحیحی نیست و هزینه بالایی دارد زیرا از این تسهیلات افرادی استفاده می کنند که قشر متوسط و ضعیف جامعه هستند و در پرداخت اقساط آن مشکلی را متحمل می شوند.

وی کنترل چنین مشکلاتی را در اولویت دانست و عنوان کرد: برای از بین بردن این مشکلات باید در مسیری قرار بگیریم که هم شورای پول و اعتبار و هم بانک مرکزی درباره ارائه تسهیلات بانکی به مردم جهت خرید مسکن یک پرونده جداگانه باز کنند تا دسترسی مردم به این وام ها راحت تر باشد اما متاسفانه چون بانک ها به دنبال رویکردهای مالی و سود بالای خود هستند پیگیر چنین موضوعاتی در شعبات بانک ها انجام نمی شود.

رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک کشور گفت: این کوتاهی از سوی بانک ها تا جای است که حتی با وجود ابلاغ دولت و شورای پول و اعتبار مبنی بر تسهیلات 60 میلیون تومانی خرید مسکن هنوز به مردم پرداخت نشده و بانک ها زیر بار نمی روند؛ بانک های عامل بجز بانک مسکن اعلام کرده اند که منابع کافی را ندارند اما طی پیگیری هایی که انجام داده ایم مشخص شد این بانک ها منابع لازم را دارا هستند اما ترجیح می دهند این تسهیلات بانکی را صرف وام های خرید کالا و ماشین کنند زیرا هم سود بیشتر و هم بازدهی سریعتری دارند.

وی تاکید کرد: چه در زمینه سودهای پله کانی که بانک ها دریافت می کنند و چه در زمینه خرید اوراق بانکی؛ هر دو مورد در حق مردم اجحاف می شود و من موافق ارائه تسهیلات بانکی به صورت بی واسطه و بدون هزینه برای مردم هستم و باید به جای واسطه تراشی و قرار دادن کارگزار اوراق این تسهیلات را به صورت مستقیم به دست مردم برسانند.

عقبائی خاطرنشان کرد: قراردادن کارگزار برای ایجاد و تعریف اوراق خرید مسکن موجب می شود آنها مبالغی حدود یک پنجم تسهیلات بانکی را دریافت کرده تا اورق را تحویل مردم دهند که انجام این کار از نظر مالی و سرمایه ای خیلی به نفع مردم نیست و با ماهیت ارائه خدمات بانکی به قشرهای متوسط و ضعیف مردم جامعه ما سازگاز نیست.

نظر
0
دیدگاهها
کلیه حقوق این سایت متعلق به کمیسیون تخصصی مشاوران املاک کشور میباشد. 1392 ©