کاربر: مهمان
.
شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰
norooz
لینکهای مرتبط
leader site year name dolat site president site sanat site amlak site otagh e asnaf site amlak e tehran site Rahgiri قانون مهم ماده 17 قانون نظام صنفی
نظرسنجی
افزایش وام خرید مسکن نقشی در افزایش قیمت خانه دارد؟

اوقات شرعی

آمار سایت
بازدید امروز: ۱۱۴۴
بازدید دیروز: ۸۷۱۱
بازدید کل: ۶۵۲۳۷۵۸
۱۳۹۴/۱۱/۲۵

دیوان عدالت اداری صدور کدرهگیری از سوی مشاوران املاک را ابطال نکرده است

حسام عقبایی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در پاسخ به این سؤال که آیا بحث حکم دیوان عدالت اداری برای ابطال کد رهگیری از سوی مشاوران املاک صحت دارد، گفت: دریافت کد رهگیری برای مشاوران املاک در سراسر کشور اجباری است و بر اساس بند 4 مصوبه هیأت وزیران سال 87 هر مشاور املاکی در هر نقطه از سراسر کشور هر نوع قراردادی اعم از خرید، فروش، اجاره و رهن انجام دهد دریافت کد رهگیری برای آن مشاور املاک اجباری است.

وی ادامه داد: چیزی که دیوان عدالت اداری حکم بر ابطال آن داده است به بند 5 و 6 مصوبه هیأت وزیران بوده است و در خصوص سازمان امور مالیاتی و دستگاه‌های دولتی است و هیچ ارتباطی به مشاوران املاک ندارد، لذا مشاوران املاک همانند گذشته قراردادی که تنظیم می‌کنند باید کد رهگیری اخذ کنند.

عقبایی در پاسخ به این سؤال که دفاتر اسناد رسمی اعلام می‌کنند که کد رهگیری صادر شده‌ از سوی مشاوران املاک حفره امنیتی دارد و با تغییر یک عدد در کد پستی می‌توان کد رهگیری جدیدی صادر کرد، گفت: کد رهگیری حفره امنیتی ندارد و سامانه ثبت املاک یک سامانه‌ ملی و مطمئن است.

وی ادامه داد: در حال حاضر وزارت راه و شهرسازی، سازمان امور مالیاتی، بانک مرکزی، شورای پول و اعتبار و دولت مطالعات خود را بر اساس سامانه اطلاعات املاک و مستغلات انجام می‌دهند و روزانه هزاران نامه از سراسر کشور و دادگاه‌ها و مراجع قضایی از این سامانه داریم و اعلام می‌کنند که این سامانه امنیت معاملات را بالا برده است و از مطالعات مکرر جلوگیری کرده است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تأکید کرد: چنانچه مشاوران املاک اطلاعات درست به سامانه بدهند به هیچ عنوان امکان اخذ کدرهگیری بیشتر برای معاملات وجود ندارد، بنابراین اگر اطلاعات غلط وارد شود بله می‌توان کد رهگیری جعلی صادر کرد.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا به حکم ابطال بند 5 و 6 دیوان عدالت اداری نیز اعتراض دارید تأکید کرد: ما مخالف هستیم اما به هر حال رأی دیوان صادر شده است و نمی‌توان کاری کرد اما این رأی ارتباطی به مشاوران املاک ندارد.

نظر
0
دیدگاهها
کلیه حقوق این سایت متعلق به کمیسیون تخصصی مشاوران املاک کشور میباشد. 1392 ©