کاربر: مهمان
.
شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰
norooz
لینکهای مرتبط
leader site year name dolat site president site sanat site amlak site otagh e asnaf site amlak e tehran site Rahgiri قانون مهم ماده 17 قانون نظام صنفی
نظرسنجی
افزایش وام خرید مسکن نقشی در افزایش قیمت خانه دارد؟

اوقات شرعی

آمار سایت
بازدید امروز: ۹۰۲۵
بازدید دیروز: ۵۳۱۲
بازدید کل: ۶۲۳۳۵۸۰
۱۳۹۵/۰۱/۲۵

تسهیلات بانکی به تنهایی عامل رونق بازار مسکن نیست

رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک گفت:‌ تحریک تقاضا فقط با افزایش تسهیلات بانکی روی نمی دهد.
تسهیلات بانکی به تنهایی عامل رونق بازار مسکن نیست حسام عقبایی در باره تاثیر تسهیلات بانکی در بازار مسکن گفت:‌ بسیاری از کارشناسان معتقدند ورود مستقیم تسهیلات در دست مردم باعث ایجاد تورم و به نوعی باعث تحریک تقاضا می شود. 
 عقبایی تاکید کرد: شرایط اقتصادی کشور در سطحی نیست که ما نگران این باشیم که ارائه تسهیلات بانکی می تواند موجب گرانی مسکن شود زیرا تجربه سالهای گذشته بیانگر این است که تسهیلات بانکی هم به مردم ارائه نشد اما قیمت مسکن رشد کرد.  
 وی تاکید کرد :‌ در شهر تهران قیمت مسکن چند برابر شد با وجود اینکه در سال 92 و8 سال قبل از آن تسهیلات به صورت بانکی در بخش مسکن افزایش جدی هم نداشت. 
  عقبایی افزود: اینکه مردم کمتر از این تسهیلات استفاده کردند به علت این است که فقط دهک های متوسط می توانستند استفاده کند. 
وی افزود:‌ عامل اصلی گرانی قیمت مسکن ارائه تسهیلات بانکی نیست و عوامل زیادی در افزایش قیمت مسکن نقش داشته است. 
وی تاکید کرد: معیارهای متفاوتی برای افزایش قیمت مسکن وجود دارد و می تواند به بالا بردن قدرت خرید مردم و افزایش انگیزه تولید کمک کند. 
 
عقبایی تاکید کرد: در سال های 93-94 شاهد کاهش 56 در صدی پروانه های ساختمانی بودیم و امیدوارم تسهیلات انگیزه لازم را برای ساخت مسکن فراهم کند. 
وی گفت :‌ باید بانک ها و دولت توجه ویژه ای به این بخش داشته باشند تا تسهیلات متناسب وضع مردم باشد و بازپرداخت ها را به 3 یا 4 دهه افزایش دهند . 
عقبایی با بیان اینکه میزان سود باید با سایر تسهیلات مقایسه نشود، افزود : مسکن تکلیفی است که دولت ها باید برای مردم مهیا کنند. 
 وی افزود :‌ اگر برنامه ریزی و مدیریت درست و پایدار در حوزه اقتصاد مسکن وجود داشته باشد مطمئنا پاسخگوی نیاز خواهیم بود. 
 رئیس اتحادیه مشاوران املاک تاکید کرد: تسهیلات بانکی یکی از عوامل پیش برنده رونق در مسکن است اما نخست ارائه تسهیلات را از دهک های متوسط شروع کردند در صورتی که ابتدا باید سراغ دهک های ضعیف می رفتند. 
 عقبایی تاکید کرد :‌ باید تسهیلاتی به وجود اید که دهک های ضعیف جامعه که تامین مسکن آرزوی آنهاست ، بتوانند از ان استفاده کنند. 
 وی تصریح کرد : در فرهنگ اقتصادی و عمومی ما ، رونق به معنای گرانی است به طوری که اگر فردی در حوزه مدیریتی خود صحبت از رونق می کند ذهن ها به این سمت می رود که رونق به مفهوم گرانی است . 
عقبایی افزود :‌ با توجه به اینکه مسکن کالای سرمایه گذاری است تاثیر پذیری از نقدینگی در جامعه دارد و پیش بینی می شود که شاهد رشد باشیم و قیمت مسکن در سال 95 ثبات نسبی دارد. 
 وی تاکید کرد :‌ در حالت بدبینانه اگر قیمت مسکن در سال 95 رشد داشته باشد کمتر از نرخ تورم خواهد بود و افزایش قیمت مسکن بیش از نرخ تورم نمی شود. 
عقبایی تصریح کرد : با توجه به کاهش قیمت نفت ؛ بازار مسکن یکی از اصلی ترین بازارها برای خروج از رکود است و تحت تاثیر قرار می گیرد. 
 وی تاکید کرد :‌ پیش بینی ما این است بازار مسکن در 6 ماه دوم رونق و رشد می گیرد.  
عقبایی تصریح کرد : زمان آن رسیده است که بازار مسکن از این به گل نشستن بیرون بیاید. 
 وی ادامه داد :‌ ورود سرمایه به بازار مسکن و پذیرش آن در جامعه و وضع اقتصادی مردم هم می تواند در قیمت مسکن اثر گذار باشد. 
عقبایی تاکید کرد : سال 95 را در مجموع سال بازگشت رونق و پویایی بازار مسکن می دانیم.

نظر
0
دیدگاهها
کلیه حقوق این سایت متعلق به کمیسیون تخصصی مشاوران املاک کشور میباشد. 1392 ©