کاربر: مهمان
.
دوشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۰
norooz
لینکهای مرتبط
leader site year name dolat site president site sanat site amlak site otagh e asnaf site amlak e tehran site Rahgiri قانون مهم ماده 17 قانون نظام صنفی
نظرسنجی
افزایش وام خرید مسکن نقشی در افزایش قیمت خانه دارد؟

اوقات شرعی

آمار سایت
بازدید امروز: ۵۶۳۰
بازدید دیروز: ۲۹۰۵
بازدید کل: ۶۵۳۴۱۵۴
۱۳۹۳/۰۲/۰۹

خسروی در گفت‌وگو با ایسنا تشریح کرد : علت کاهش خرید خانه و افزایش اجاره‌نشینی

مصطفی قلی‌خسروی - سرپرست کمیسیون تخصصی املاک - در گفت‌وگو با خبرنگار مسکن خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) درباره علت کاهش خرید خانه و افزایش اجاره‌نشینی در سال گذشته اظهار کرد: در سال 91 با جهش قیمتی بالا در بازار مسکن روبرو بودیم و پس از سال 91 به رکود رسیدیم که سرمایه‌داران ترجیح دادند سرمایه‌های خود را در بازار بورس سرمایه‌گذاری کنند و سرمایه‌هایشان را از بازار مسکن بیرون کشیدند.

وی افزود: این عامل به ضرر مشاوران املاک است و سعی کردیم جلوی جهش قیمت‌ها را بگیریم چون به این ترتیب خرید و فروش در بازار کم می‌شود و این عامل مشاوران املاک را هم متضرر می‌کند.

سرپرست کمیسیون تخصصی املاک خاطرنشان کرد: به طور کلی روند داخل و خارج شدن سرمایه در بازار از سال 86 به همین روال پیش رفته است؛ به طوری که سال 86 هم که شاخص بورس سقوط کرد و سرمایه‌داران سرمایه‌های خود را به بازار مسکن وارد کردند.

خسروی با بیان این‌که همه شاخص‌های آماری نشان دهنده این است که مردم قدرت خرید کمی دارند، تصریح کرد: به دلیل بالا بودن قیمت خانه و کاهش قدرت خرید مردم، تقاضا برای اجاره مسکن بالا رفته است.

به گزارش ایسنا، بررسی‌های آماری حاکی از این است که در سال گذشته معاملات مسکن بیش از 12 درصد نسبت به سال 91 کاهش داشته که به تبع آن قراردادهای پیش‌خرید خانه هم 28 درصد کمتر شده است.

به طور کلی سال گذشته یک میلیون و 870 هزار معامله مسکن انجام شده که از این میزان 66 هزار و 560 مورد آن مربوط به قراردادهای پیش خرید خانه بوده است.

همچنین میزان معاملات بیانگر این است که فراگیر شدن رکود بازار مسکن در سال گذشته باعث کاهش خرید و فروش خانه شده به طوری که پارسال 23 درصد نسبت به سال 91 کمتر صاحبخانه شدند.

طبق آمار معاملات مسکن با توجه به رکود بازار مسکن و روند کاهشی خرید خانه در سال گذشته، میزان اجاره‌نشینی نیز 15 درصد افزایش یافته است و بیش از یک سوم مستاجران کشور در استان تهران هستند.

همچنین سال گذشته 35 درصد از کل معاملات مسکن مربوط به اجاره‌نامه‌ها بوده است.

نظر
0
دیدگاهها
کلیه حقوق این سایت متعلق به کمیسیون تخصصی مشاوران املاک کشور میباشد. 1392 ©