کاربر: مهمان
.
شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰
norooz
لینکهای مرتبط
leader site year name dolat site president site sanat site amlak site otagh e asnaf site amlak e tehran site Rahgiri قانون مهم ماده 17 قانون نظام صنفی
نظرسنجی
افزایش وام خرید مسکن نقشی در افزایش قیمت خانه دارد؟

اوقات شرعی

آمار سایت
بازدید امروز: ۹۱۱۳
بازدید دیروز: ۵۳۱۲
بازدید کل: ۶۲۳۳۶۶۸
۱۳۹۳/۰۵/۲۰

تبعات استناد به آمار روزانه معاملات مسکن

به گزارش «دنیای اقتصاد»، پیش از این بارها از سوی مدیران سامانه مدیریت املاک و مستغلات و همچنین اتحادیه مشاوران املاک اعلام شده بود که استناد به آمار روزانه سامانه رهگیری مسکن در همان روز، به دلایل مشکلات احتمالی که ممکن است در آن روز مانع از ثبت همه قراردادهای صورت گرفته مربوط به آن روز شود، نادرست است، اما طی ماه‌های اخیر برخی رسانه‌ها هر روز با انتشار آمار معاملات روز قبل، میانگین قیمت آپارتمان‌های معامله شده در روز قبل را اعلام می‌کنند!
رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران، با تایید این موضوع، به «دنیای اقتصاد» گفت: متاسفانه به‌رغم اینکه بارها اعلام کرده بودیم که به دلیل مشکلات احتمالی مانند قطعی برق، خرابی سیستم‌ها، قطعی اینترنت، ناقص بودن مدارک خریدار یا فروشنده و... معمولا بخش قابل توجهی از معاملات مسکن در همان روز انجام معامله، در سامانه رهگیری مسکن ثبت نمی‌شود و ثبت آن با چند روز تاخیر انجام می‌گیرد، اما برخی با استناد نادرست و بدون در نظر گرفتن این ملاحظات، به آمارهای روزانه بلافاصله استناد می‌کنند و این باعث می‌شود اطلاعاتی که بعد از چند روز از مراجع رسمی اعلام می‌شود با آمار این رسانه‌ها مغايرت داشته باشند. حسام عقبایی افزود: این در حالی است که به هیچ‌وجه آمار روزانه ثبت معاملات در سامانه رهگیری مسکن نمی‌تواند برای همان روز به‌عنوان مرجع اطلاعاتی مورد استفاده قرار گیرد و بهتر است این استناد به فاصله چند روز بعد که همه معاملات به صورت کامل در سامانه ثبت می‌شود، صورت گیرد. به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، سامانه مدیریت املاک و مستغلات یا همان سامانه رهگیری مسکن علاوه بر آمار روزانه، در چهار فاصله زمانی دیگر اعم از هفتگی، ماهانه، فصلی و سالانه، برای استخراج آمار مربوط به معاملات مسکن قابل استناد است. به گفته عقبایی، آمار روزانه معاملات صورت گرفته، حداقل 72 ساعت بعد، قابل استناد است که در این مدت، اغلب مشکلات احتمالی که در سه روز قبل مانع از ثبت قطعی معامله شده است، برطرف شده و امکان ثبت همه قراردادها در سامانه و دریافت کد رهگیری برای مشاوران املاک فراهم می‌شود.

نظر
0
دیدگاهها
کلیه حقوق این سایت متعلق به کمیسیون تخصصی مشاوران املاک کشور میباشد. 1392 ©