کاربر: مهمان
.
چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰
norooz
لینکهای مرتبط
leader site year name dolat site president site sanat site amlak site otagh e asnaf site amlak e tehran site Rahgiri قانون مهم ماده 17 قانون نظام صنفی
نظرسنجی
افزایش وام خرید مسکن نقشی در افزایش قیمت خانه دارد؟

اوقات شرعی

آمار سایت
بازدید امروز: ۵۱۶۳
بازدید دیروز: ۲۲۵۱
بازدید کل: ۶۵۴۱۶۱۷
۱۳۹۳/۰۷/۰۱

پیشنهاد رئيس اتحاديه مشاوران املاك تهران به وزرات راه و شهرسازی

به گزارش روابط عمومي اتحاديه مشاوران املاك تهران، حسام عقبايي گفت: در خيلي از كشورها، دولت‌ها از مدل «گام‌ به گام» براي پاسخ به نياز مسكن اقشار هدف (خانوارهايي كه جزو سه تا چهار دهك اول جامعه هستند) استفاده مي‌كنند بطوريكه در گام اول با اختصاص تسهيلات مسكن‌اجاره‌اي، وضعيت حاد اين گروه تحت كنترل قرار مي‌گيرد و در گام‌هاي بعدي با تقويت قدرت اوليه پس‌انداز در آنها، شرايط خريد مسكن و ارايه مسكن‌ مالكيتي براي آنها فراهم مي‌شود.

عقبايي از وزارت راه‌وشهرسازي خواست، اولين برنامه و سياست اجرايي براي تامين مسكن دهك‌هاي نيازمند در قالب واگذاري 5ساله مسكن‌اجاره‌اي، عملياتي شود.

رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران با تاکید بر اینکه دولت تنها با یک فرمول نمی تواند مشکلات بازار مسکن را حل و فصل کند، گفت: دولت باید شرایطی را فراهم کند که دهک های کم درآمد جامعه به صورت گام به گام بتوانند صاحب خانه شوند.

حسام عقبایی با اشاره به راهکارهای جدید دولت در بازنگری طرح جامع مسکن و در قالب برنامه های حمایتی برای بازار مسکن، افزود: راهکارهای ارائه شده اگر چه ممکن است بخشی از نیازها را پاسخگو باشد ولی به صورت جامع نمی تواند تمام نیازهای موجود در بخش مسکن کم درآمدها را پوشش دهد.

وی ادامه داد: در حال حاضر وضعیت اقتصاد کشور به خصوص در بخش مسکن به گونه ای است که صرفا با یک فرمول نمی توان مشکلات موجود در این بخش را برطرف کرد همان طور که تجربه ساخت مسکن مهر نشان داد به رغم صرف بودجه هنگفت در دولت نهم و دهم برای این پروژه، عملا این واحدها تاثیر چندانی بر بازار مسکن برجای نگذاشت.

عقبایی تاکید کرد: دولت باید فاز به فاز با ایجاد فرصت برای سرمایه گذاران بخش مسکن و همچنین برنامه ریزی برای اسکان گروه های کم درآمد که قادر به تامین مسکن برای خود نیستند، شرایط را برای بهبود وضعیت عرضه و تقاضا در راستای ایجاد توازن در این بازار، فراهم کند.

وی تصریح کرد: قاعدتا خانوارهای زیادی هستند که حتی قدرت پس انداز برای ورود به طرح های مسکن ارزان قیمت دولتی مانند مسکن مهر و یا بازپرداخت تسهیلات ارزان قیمت را هم ندارند بنابراین دولت در چنین شرایطی وظیفه دارد با ایجاد فرصت پس انداز برای این خانوارها آن ها را گام به گام به سمت خانه دار شدن حمایت کند.

عقبایی ادامه داد: به این منظور لازم است دولت با اجرای طرح هایی همچون مسکن استیجاری در قالب مسکن حمایتی با حداقل اجاره بها، به مدت حداقل 5 سال، با ایجاد فرصت پس انداز برای این خانوارها و سپس اعطای تسهیلات ارزان قیمت، از آن ها در جهت حل مشکل سکونتی شان حمایت کند.

رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران ایجاد انگیزه برای سرمایه گذا÷ران به منظور ساخت مسکن استیجاری را لازمه این حرکت عنوان کرد و افزود: باید انگیزه های تولید مسکن در این بخش به گونه ای تقویت شود که سازندگان ضمن برخورداری از تسهیلات و زمین ارزان قیمت ملزم به ساخت سازه های صنعتی و پایدار شوند تا پس از گذشت چند سال، بافت های ایجاد شده به دلیل فرسودگی نیازمند تخریب نشود.

وی خاطرنشان کرد: با این روش هم دولت می تواند در بخش قابل توجهی از بازار اجاره به عنوان کنترل کننده قیمت ها ورود کند و از این طریق به کنترل بازار مسکن بپردازد و هم ضمن ایجاد انگیزه برای تولید مسکن از سوی سازندگان، شرایط خانه دار شدن و حل مشکل مسکن برای گروه های کم درآمد، فراهم می شود.

عقبایی کنترل نقدینگی را از دیگر الزامات حل مشکلات موجود در بازار مسکن عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه نیاز به مسکن در مناطق مختلف و در میان اقشار و دهک های مختلف، متفاوت است، دولت باید ضمن شناسایی نیازهای انباشته مسکن، نسبت به ایجاد هر دو شکل مسکن استیجاری و ملکی اقدام کند.

نظر
0
دیدگاهها
کلیه حقوق این سایت متعلق به کمیسیون تخصصی مشاوران املاک کشور میباشد. 1392 ©