کاربر: مهمان
.
سه شنبه ۵ مرداد ۱۴۰۰
norooz
لینکهای مرتبط
leader site year name dolat site president site sanat site amlak site otagh e asnaf site amlak e tehran site Rahgiri قانون مهم ماده 17 قانون نظام صنفی
نظرسنجی
افزایش وام خرید مسکن نقشی در افزایش قیمت خانه دارد؟

اوقات شرعی

آمار سایت
بازدید امروز: ۱۶۶
بازدید دیروز: ۵۶۷۹
بازدید کل: ۶۵۳۴۳۶۹
۱۳۹۳/۰۷/۰۵

بررسی حذف تقاضای کاذب با مالیات بر عایدی مسکن در چهل و هشتمین برنامه مناظره

به گزارش باشگاه خبرنگاران در مناظره چهل و هشتمین برنامه مناظره که از شبکه یک سیما در خصوص مالیات بر عایدی مسکن برگزار شد سوالی که در این مناظره مطرح شد این بود که آیا موافق هستید که دولت از دلالان و واسطه گران مسکن مالیات دریافت کند و با بله83 درصدی بینندگان پاسخ داده شد.

بر اساس این گزارش افشین پروین‌پور کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه هیچ کمکی به تولید داخل بیش از آن نیست که فعالیت‌های غیر مولد را حذف کنیم گفت: ما بایدبا تقویت تولید در بازار مسکن سوداگری را از بین ببریم.

وی در ادامه افزود: در تمامی کشورهای توسعه یافته اولین اقدامی که انجام می‌دهند مانع فعالیت‌های غیر تولیدی می‌شوند و همین امر زمینه ساز حذف دلالان از اقتصاد کشور می‌شود.

پروین پور در ادامه اظهار داشت: در 34 سال گذشته بیشترین قانون که شامل مالیات می‌شود در کشور به بدترین شیوه ممکن اجرا شده است.

در ادامه این مناظره رحیم زارع سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه شهرداری‌ها درتمام دنیا بحث عایدی بر املاک را اجرا می‌کنند گفت: بدون برنامه این طرح تثبیت نمی‌شود.

زارع در ادامه اظهار داشت: در صورتی که این طرح بدون برنامه‌ریزی اجرا شود تا 20 سال دیگر اگر دوباره به مجلس بیاید رد می‌‌شود.

در ادامه این مناظره ندیمی با بیان اینکه ما نمایندگان قسم می‌خوریم که از منافع ملت دفاع کنیم گفت: ما نیز همانند تمامی مردم خواستار اجرایی شدن طرح کادافتر هستیم.

ندیمی با بیان اینکه همه ما مدافع تولید هستیم افزود: اما آنچه که باعث اختلاف ما می‌شود آن‌است که اول باید به سراغ دولت برویم و باید به دولت بگوییم که چه اقدامی انجام دهد؟

در ادامه زارع افزود: طرح وزیر راه  و شهرسازی آن است که یک جوان بیکار باید 80 میلیون تومان در بانک سرمایه گذاری کند تا بتواند 80 میلیون تومان تسهیلات دریافت کند این طرح بسیار اشتباه است.

در ادامه این مناظره برزگر رئیس هیئت مدیره انبوه سازان کشور با بیان اینکه در بنگاه اجاره داری 50 درصد از درآمدهای دولت برای فعالیت‌های اجتماعی پرداخت می‌شود گفت: دولت باید زمینها را بفروشد و در خدمت تولید کنندگان قرار دهد.

وی ادامه داد: اگر باور داشته باشیم که در حال حاضر نیازمند به 2 میلیون واحد مسکونی برای بازار هستیم، اگر باور داشته‌ایم که 6میلیون زوج از سن ازدواج گذشته یا در آستانه ازدواج هستند. اگر باور داشته باشیم که در سال آینده 8میلیون نفر به سن ازدواج می‌رسند، و اگر باور داشته باشیم که 70هزار بافت فرسوده و 120هزار هکتار بافت حاشیه‌ای و سکونت‌گاه ناکارآمد در کشور وجود دارد باید اهمیت ویژه‌ای به این بخش و صنعت قائل شویم.

در ادامه پروین پور با اشاره به اینکه در صورتی که مالیات تصویب شود بازهم نمی‌تواند بازدارنده سوداگری در جامعه باشد در صورتی که قیمت یک واحد مسکونی 100 میلیون تومان باشد تنها 10 میلیون تومان از آن بابت مالیات پرداخت می‌شود.
 

در ادامه برزگر افزود: ما تولید کننده هستیم قیمت مواد اولیه و زمین از سوی ما تامین می‌شود.

در ادامه این مناظره پروین گفت:  افزایش عرضه و کنترل سوداگری در صورتی که باهم انجام شود زمینه ساز کاهش قیمت مسکن می‌شود.

در ادامه برزگر با اشاره به اینکه ما هرگزنمی گوییم مالیات نمی‌دهیم افزود: سوداگری باید شناسایی و براساس آن مالیات تعیین شود .

وی درادامه افزود: انبوه سازان در تمامی حوزه‌ها مالیات‌های خود را پرداخت می‌کند.
 

**هدف مالیات بر عایدی مسکن حذف تقاضای کاذب بود

محمدرضا پورابراهیمی نماینده و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: ما به‌دلیل اهمیت موضوع مالیات تحت عنوان مالیات بر عایدی در اقتصاد کشور علی‌رغم اینکه دولت آن را در لایحه خود لحاظ و به‌شکلی ارائه نکرده بود آن را در کمیسیون اقتصادی به‌عنوان مبنا قرار دادیم.

وی افزود: هدف از این کار ایجاد درآمد برای دولت نبود، ما گاهی اوقات برای اینکه بتوانیم تصمیمات بهینه در اقتصاد کشور بگیریم از سیاست‌ها و ابزارهای سیاستی استفاده می‌کنیم که در این خصوص مالیات بر عایدی نیز از جمله این موارد بود.

وی اظهار کرد: هدف از ایجاد مالیات بر عایدی و تفاوت قیمت این بود که ما بازار سوداگری و تقاضای کاذبی را که به آن اشاره شد در شکل اقتصادی خود به حداقل ممکن برسانیم و تقاضای واقعی مصرفی را که خانواده‌ها نیاز دارند بتوانیم ارتقا دهیم، ضمن آنکه بتوانیم شفافیت را در اطلاعات اقتصاد کشور ارائه کنیم.

پورابراهیمی بیان کرد: مطرح کرده بودیم که اگر کسی قصد خرید و فروش مسکن را دارد. باید در واحدهای مسکونی نوساز باشد که از مالیات معاف هستند  اقدام کند.

نظر
0
دیدگاهها
کلیه حقوق این سایت متعلق به کمیسیون تخصصی مشاوران املاک کشور میباشد. 1392 ©