کاربر: مهمان
.
شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰
norooz
لینکهای مرتبط
leader site year name dolat site president site sanat site amlak site otagh e asnaf site amlak e tehran site Rahgiri قانون مهم ماده 17 قانون نظام صنفی
نظرسنجی
افزایش وام خرید مسکن نقشی در افزایش قیمت خانه دارد؟

اوقات شرعی

آمار سایت
بازدید امروز: ۱۰۶۴
بازدید دیروز: ۸۷۱۱
بازدید کل: ۶۵۲۳۶۷۸
۱۳۹۲/۰۷/۰۸

رئيس اتحاديه املاک کشور در برنامه اقتصادی حرف حساب

رئيس اتحاديه املاک کشوري گفت:مالک و مستاجر بايد در هنگام عقد قرارداد به مشاور املاک دارای پروانه کسب مراجعه کنند و مستاجر بايد سند ملک و اجاره نامه را به طور دقيق مطالعه کند.
مصطفي قلي خسروي در برنامه "حرف حساب" شبکه يک با بيان اينکه 9 درصد از حباب باقي مانده از افزايش قيمت مسکن در حال کاهش است، گفت: در سال 91 جهش قيمتي در بازار مسکن ايجاد شده و حباب 20 درصدي تشکيل شده بود که در حال حاضر اين حباب در حال کاهش است.همچنين طي سه روز گذشته 9 درصد از حباب بازار مسکن کاهش چشمگيري داشته است

خسروي با اشاره به اينکه اجاره مسکن تابع ملک است افزود: با افزايش قيمت خريد و فروش قيمت اجازه نيز افزايش مي يابد


رئيس اتحاديه کشوری املاک تصريح کرد:در صورتي که قيمت خريد و فروش کاهش يابد قيمت اجازه نيز کاهش پيدا مي کند ولي قيمت اجاره با کمي تاخير کاهش خواهد داشت.

وي در ادامه توضيح داد:در فصل پاييز به دليل کاهش نقل و انتقالات قيمت اجازه کاهش مي يابد.

هزينه تعميرات خانه برعهده چه کسي است؟

 خسروي در ادامه افزود: جهت قيمتي مسکن در سال 91 موجب افزايش قيمت اجاره شده بود و به همين دليل امسال تعداد تمديد قراردادهاي اجاره به دو ساله و سه ساله افزايش يافت.

رئيس اتحاديه املاک کشوري در ادامه در خصوص رايج ترين مشاجره هاي ميان مالک و مستاجر گفت:رايج ترين دعواها در خصوص تعميرات ملک است که  مالک و مستاجر هزينه آن را برعهده نمي گيرند.

وي توضيح داد: طبق قانون تعميرات کلي ملک از جمله تعمير موتورخانه،شوفاژ و چکه کردن شيرآلات برعهده مالک است و تعميرات جزئي از جمله تعمير موتور کولر برعهده مستاجر مي باشد.

خسروي در ادامه تصريح کرد:در صورتي که شيرآلات ملک در طول اجاره نشيني خراب شوند گفت :مالک هنگام تحويل ملک خود تمامي شيرآلات را سالم تحويل داده بنابراين تمامي هزينه هاي تعميرات آنها در صورت خراب شدن برعهده مستاجر است.

رئيس اتحاديه املاک کشور در ادامه توضيح داد: مستاجران وظيفه دارند هنگام تحويل خود تمامي شيرآلات را بررسي کنند و در صورت خرابي به مالک خود اطلاع دهند تا در آينده به مشکل برنخورند.

خسروي در ادامه توضيح داد: در صورتي که يکي از شيرآلات ملک خراب باشد و مالک بگويد خودم درست مي کنم بهتر است مستاجر هزينه تعمير آن را برعهده نگيرد و برعهده خود مالک بگذارد.

در ادامه برنامه "حرف حساب" فهيمه خان محمد زاده کارشناس حقوقي برنامه، بيشتر دعواهاي ميان مالک و مستاجر را در تنظيم اجاره نامه دانست و گفت: نحوه تنظيم اجاره نامه به دو صورت رسمي و عادي است که بيشرين مشکلات ايجاد شده ناشي از تنظيم اجاره نامه به صورت عادي است.

وي در ادامه افزود: بهتر است مالک و مستاجر هنگام عقد قرارداد به دفاتر املاک رسمي مراجعه کنند و يک شاهد در اين ميان براي تنظيم قرارداد حضور داشته باشد.

خان محمد زاده در ادامه اظهار داشت: مالک و مستاجر بايد در هنگام عقد قرارداد حضور داشته باشند و دو طرف اجاره نامه را امضا کنند.

وي در ادامه افزود: مستاجر بايد در هنگام عقد قرارداد سند را مشاهده کند و تمامي توضيحات يادداشت شده در اجاره نامه را مطالعه کند.

در ادامه  اين برنامه قلي خسروي افزود: مشاور املاک بايد در هنگام عقد قرارداد بي طرف باشد و به نفع هيچ کدام از طرفين عقد قرار داد کند.

وي درادامه يادآور شد: مشاور املاک حق دخالت در امور مالک و مستاجر را در طول اجاره نشني ندارد و طبق قانون در صورت دخالت جريمه مي شود

.***عوارض نوسازي و ماليات برعهده مالک است

خسروي در پاسخ به يکي از سوالات بينندگان که هزينه خسارت وارده بر ملک برعهده چه کسي است عنوان کرد: در صورتي که مستاجر بي احتياطي کند و بهداشت را در طول اجاره نشيني رعايت نکند تمام هزينه هاي ايجاد شده برعهده مستاجر است.

خسروي گفت:وزير راه وشهرسازي براي مالکاني که قرارداهاي اجاره خود را تمديد کنند مالياتشان را کاهش داده است. همچنين  طبق قانون هزينه کميسيون مشاوران املاک يک چهارم مبلغ رهن و اجاره است و در صورتيکه مشاوران املاکي بيشتر از اين هزينه را دريافت کند جريمه مي شود.

خسروي در ادامه اظهار داشت: مستاجران بايد قبل از تخليه ملک خود يک ماه و يا يک هفته پيشتر به مالک  اطلاع دهند تا وي ميزان وديعه آنها را تهيه کند.

وي درادامه يادآور شد: در سال 76 به دليل مشکلات ايجاد شده ميان مالک و مستاجر اين قانون تغيير کرد و با راه اندازي سامانه املاک و مستغلات مشکلات ميان مالک و مستاجر و مشاوران املاک کاهش يافته است.

رئيس اتحاديه املاک کشور در ادامه افزود: در صورت ايجاد مشکل ميان مالک و مستاجر و مشاوران املاک مي توانند با شماره تماس 7334 تماس گرفته و شکايات خود را با شوراي حل اختلاف و اتحاديه املاک کشوري درميان بگذارند.

وي با اشاره به اينکه کار مشاور املاک رساندن دو طرف براي انجام معامله است گفت: در حال حاضر با ايجاد دانشگاه علمي کاربردي ، جلسات و کلاس ها اطلاعات مشاوران املاک در خصوص ايجاد معامله افزايش يافته است

.خسروي با اشاره به اينکه مالک و مستاجر بايد 4 نکته اصلي را در هنگام عقد قرارداد رعايت کنند گفت: که اين نکات عبارتند از  نداشتن طمع ، خجالت نکشيدن و مطالعه دقيق اجاره نامه و داشتن مدارک کافي در هنگام عقد قرارداد از جمله مواردي است که بايد دو طرف رعايت کنند.

وي در پايان تصريح کرد:مالک و مستاجر بايد در هنگام تصفيه حساب هيچ پولي را به مشاوران املاک نسپارند تا در آينده دچار مشکل نشوند

نظر
0
دیدگاهها
کلیه حقوق این سایت متعلق به کمیسیون تخصصی مشاوران املاک کشور میباشد. 1392 ©