کاربر: مهمان
.
دوشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۰
norooz
لینکهای مرتبط
leader site year name dolat site president site sanat site amlak site otagh e asnaf site amlak e tehran site Rahgiri قانون مهم ماده 17 قانون نظام صنفی
نظرسنجی
افزایش وام خرید مسکن نقشی در افزایش قیمت خانه دارد؟

اوقات شرعی

آمار سایت
بازدید امروز: ۵۵۸۴
بازدید دیروز: ۲۹۰۵
بازدید کل: ۶۵۳۴۱۰۸
۱۳۹۲/۰۶/۳۱

احمدپور از مزایای جايگزيني قراردادهاي چاپي بجاي قراردادهاي دستنويس گفت

هدف از اجرای این طرح را ارتقای کیفیت و نظارت بیشتر بر ثبت قراردادها و قانونمند کردن معامله ها توسط مشاوران املاک و همچنین جلوگیری از معاملاتی که توسط مشاوران بدون پروانه کسب انجام می شود میتوان  عنوان نمود و با بیان اینکه بیش پنجاه و هفت ماه  از آغاز بهره برداری و فراگیر شدن سامانه معاملات املاک و مستغلات در سراسر کشور می گذرد، اجرای این طرح را مقدمه حرکت معاملات املاک و مستغلات کشور از قراردادهای دست نویس به قراردادهای رایانه ای از طریق سامانه املاک دانست

در این طرح به جای قراردادهای دست نویس اطلاعات قراردادها تنها یک بار در سامانه فوق الذکر وارد شده و سپس پرینت آن در سه نسخه در اختیار متعاملین و مشاورین املاک قرار می گیرد.
علاوه بر آن، با توجه به وجود سازوکارهای اعتبارسنجی تعبیه شده در سامانه، اطلاعات وارد شده در قراردادها در بدو ورود، مورد راستی آزمایی قرار گرفته که این امر منجر به افزایش دقت و صحت اطلاعات ورودی به این سامانه خواهد شد.
همچنین با توجه به چاپ كدرهگيري بر روي قراردادها، امكان درج اشتباه آن از سوي مشاورین املاك بر روي قراردادهای دستنويس به صفر رسیده و مشكلات متعاملين در سازمانهايي كه به كد رهگيري نیاز دارند به حداقل خواهد رسید.از نکات مهم دیگر اجرای این طرح اینست که هر گونه تغيير و اصلاح در مفاد قرارداد پس از ثبت نهایی غير ممكن بوده و امكان سودجويي واحدهای صنفی بدون پروانه و افراد غیر مجاز در تغيير متن و جعل قرارداد از بين خواهد رفت که این امر منجر به افزایش میزان اطمینان متعاملین به مشاورین املاک خواهد شد و اطمينان متعاملين به مشاور املاك را افزايش خواهد داد.
یکی دیگر از محاسن اين طرح که میتوان به آن اشاره نمود، فراهم شدن امكاني براي درج كدهاي امنيتي است ، كه براي كنترل صحت و انكارناپذيري قرارداد بكار گرفته ميشود.بدين ترتیب ميتوان زمان، مكان، هويت متعاملين و ساير مفاد مهم قرارداد را به صورت كدهاي رمزی شده روي قرارداد چاپ كرد. با اين روش ميتوان صحت مفاد قرارداد را تضمين و جعل را از بین برد.
در حال حاضر با قطعي شدن قابلیت چاپ باركد دوبعدي(رمزينه) و امکان نصب هولوگرام بر روي هر نسخه از قراردادهای چاپي در سامانه املاک، امنيت قرارداد به  بالاترين حد ممكن میرسد. با استفاده از باركد دوبعدي (رمزينه) که خود دارای تعریف خاصی می باشد که برای نخستین بار در سال 1988 بوجود آمده از آن زمان به بعد تاکنون بیشتر از 20 نوع بارکد مختلف ایجاد شده است که هر یک اهداف خاصی را تعقیب می کند. امروزه ، بارکدهای دو بعدی با ویژگیهای منحصر به فردی که دارند، به یکی از مطلوبترین ابزارها برای کاربران نهایی تبدیل شده است. در زیر برخی از خصوصیات بارکد دوبعدی آورده شده است:
-    حجم بالای ذخیره نمودن اطلاعات به نحوی که برخی از بارکدهای دوبعدی می توانند تاهفت هزار کاراکتر را در یک نماد ذخیره کنند.
-    بارکدهای دوبعدی می توانند مقدار قابل توجهی آسیب را تحمل کند. بدین معنا که اگرغیر از نقاط اصلی ، برخی از بخش های آن آسیب ببیند توسط بخش های دیگر قابل بازیابی است.
-    این بارکدها علاوه بر اسکنرهای بارکد، توسط دوربین های تلفن همراه قابل خواندن است، البته به شرطی که نرم افزار بارکدخوان را قبلا نصب کرده باشید.
-    یکی از خصوصیات برتر این بارکدها قابلیت به رمز در آوردن اطلاعات آن جهت بالا بردن امنیت و محرمانگی آن است.
 و یکی از بارزترین  ویژگی آن اینست که  به راحتي و فقط با داشتن يك تلفن همراه داراي دوربين و با استفاده از نرم افزاري كه به همین منظور تهيه شده است، اطلاعات اصلي قرارداد را مشاهده و از صحت مفاد چاپ شده اطمينان حاصل نمود. لذا اين موضوع امكان جعل آن را غير ممكن ميسازد.
با پرينتي شدن قراردادها ،مشكلاتي نظير خط ناخوانا در قراردادهای دست نویس از بين خواهد رفت. با توجه به اينكه برخي از اختلافات و مشكلاتي كه در زمينه معاملات املاك در كشور پديد ميآيد ناشي از بد خطی و ناخوانا بودن مندرجات قراردادهاست، پرينتي شدن آنها ميتواند به كاهش اختلافات و شكايات ناشي از اين موضوع و افزايش رضايت متعاملين و مشاورين املاك بيانجامد
در خصوص ذینفعان این طرح به نظر مي رسد خریداران و فروشندگان (متعاملين)، اولين گروهي هستند كه از انجام اين طرح منتفع خواهند شد و اطمينان آنان نسبت به قراردادهاي منعقد شده و مشاورين افزايش خواهد يافت، اتحاديه مشاورين املاك، سازمانهاي بازرگانی، سازمان امور مالياتي، وزارت دادگستري، سازمان ثبت احوال کشور،شرکت پست جمهوری اسلامی ایران، سازمان ثبت اسناد رسمی کشور،سازمان بازرسی کل کشور و نهادهای انتظامی  و غیره ....نیز به نوبه خود از اجرای این طرح بهره مند می شوند .

 

نظر
0
دیدگاهها
کلیه حقوق این سایت متعلق به کمیسیون تخصصی مشاوران املاک کشور میباشد. 1392 ©