کاربر: مهمان
.
سه شنبه ۵ مرداد ۱۴۰۰
norooz
لینکهای مرتبط
leader site year name dolat site president site sanat site amlak site otagh e asnaf site amlak e tehran site Rahgiri قانون مهم ماده 17 قانون نظام صنفی
نظرسنجی
افزایش وام خرید مسکن نقشی در افزایش قیمت خانه دارد؟

اوقات شرعی

آمار سایت
بازدید امروز: ۱۵۵
بازدید دیروز: ۵۶۷۹
بازدید کل: ۶۵۳۴۳۵۸
۱۳۹۱/۰۵/۰۱

تفاهم نامه همکاری طرح کنترل و نظارت اجاره بها به منظور تنظیم بازار مسکن

نظر به اینکه همزمان با شروع فصل تابستان ، آغاز نقل و انتقالات در بخش مسکن برخی از موجرین ، بدون در نظر گرفتن قوانین و مقررات و عرف موجود در جامعه اقدام به افزایش نامتعارف اجاره بها ، می نمایند که این امر تبعات بسیار نامطلوب در جامعه داشته برجای می گذارد . براین اساس وزارت خانه های راه و شهرسازی و دادگستری جلساتی را برگزار و دستگاه های مسئول را مکلف به تشکیل کار گروه نموده ( موضوع نامه شماره 2054/1/و/91 مورخ 22/03/91 ) تا ضمن بررسی دقیق موضوع افزایش اجاره بها ، واحدهای مسکونی در سال 1391 راههای مقابله با افراد سودجو و فرصت طلب را از طریق مجاری قانونی مسدود نموده و اقدامات مقتضی را بعمل آورند .

در این راستا و بر مبنای تصویب نامه هیئت محترم وزیران به شماره 152753/ت43505ه- مورخ 07/08/1388 ، کار گروهی متشکل از سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان ، سازمان تعزیرات حکومتی ، معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی و اداره کل ثبت اسناد و املاک تهران و اتحادیه مشاوران املاک تهران نتشکیل که پس از بحث و تبادل نظر ، منجر به تنظیم تفاهم نامه همکاری گردید که اهم مصوبات آن به شرح ذیل ، تدوین و به تایید اعضاء رسید .

ماده 1 – میزان افزایش اجاره بها واحدهای مسکونی در سال 1391 نسبت به سال گذشته ، با ملاحظه نرخ رشد هزینه مسکن به میزان 13% الی 15% در کلان شهرهای تهران و کرج تعیین می گردد .

ماده 2 – موجر مکلف است جهت عقد قرارداد اجاره در سال جاری اجاره نامه سال قبلی را به مشاوران املاک ارایه نماید . درخصوص املاکی که در سال جاری وارد بازار اجاره می گردند از طریق مشاوران املاک دارای پروانه رسمی با معادل سازی املاک مشابه قیمت کارشناسی ، اعلام می گردد .

ماده 3 – اتحادیه مشاوران املاک نسبت به اطلاع رسانی در زمینه این تفاهم نامه حسب مورد از طریق مصاحبه با رسانه های عمومی و خبری و نیز ابلاغ مراتب به واحدهای صنفی در سطح شهرهای تهران و کرج اقدام مقتضی معمول دارند .

ماده 4 – سامانه تلفن 124 سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان به عنوان مرجع دریافت و رسیدگی به شکایات مردمی درخصوص اجاره نامه های منعقده در واحدهای صنفی مشاوران املاک و دفاتر اسناد رسمی تعیین می گردد.

تبصره : مراجعه حضوری افراد به هر یک از مراجع و متولیان این تفاهم نامه نیز قابل بررسی و رسیدگی خواهد بود .

ماده 5 – سازمان ثبت اسناد و املاک تهران در مواردی که سند رسمی اجاره در دفاتر اسناد رسمی تهران و خارج از مقررات و قوانین جاری تنظیم شده باشد با وصول گزارش و یا اعلام مراجع ذیربط در تفاهم نامه به موضوع رسیدگی و اقدام قانونی معمول خواهد نمود .

ماده 6 – سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان نسبت به تعیین بازرس در مناطق 22 گانه تهران و نیز کلان شهر کرج اقدام نماید.

تبصره : در صورت نیاز انجام گشت های مشترک توسط دستگاه های متولی طرح نیز اقدام می پذیرد .

ماده 7 – سازمان تعزیرات حکومتی نسبت به تعیین شعب ویژه رسیدگی به تخلفات مربوطه در تهران و کرج اقدام نموده و پس از وصول گزارش با قید فوریت رسیدگی و احکام صادره اجراء گردد .

ماده 8 – به منظور دسترسی به قراردادهای اجاره مسکونی منعقده ، کلیه واحدهای مشاوران املاک ملزم به تخصیص و درج کدرهگیری برروی تمامی قراردادهای مربوطه می باشند .

ماده 9 – اشخاص حقیقی و حقوقی که در فضای مجازی و سایت های اینترنتی اقدام به ارایه خدمات رهن و اجاره مسکن می نمایند ملزم به رعایت مقررات تعیین شده می باشند .

ماده 10 – این تفاهم نامه در 10 ماده و در 5 نسخه به تاریخ 05/04/91 تهیه که هر کدام ارزش واحدی داشته ومفاد آن برای طرفین لازم الرعایه می باشد .

  • سید جواد تقوی - معاون وزیر و رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان
  • ابوالفضل صومعه لو - معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی
  • علی مژدهی – معاون وزیر دادگستری رئیس سازمان تعزیرات حکومتی
  • مصطفی قلی خسروی - ریاست اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران و کشوری
  • سید صادق سعادتیان- مدیر کل ثبت و اسناد املاک کشور

مشاوران املاک می بایست تفاهم نامه های ذیل را پرینت گرفته و در معرض دید مراجعین نصب نمایند

نظر
0
دیدگاهها
کلیه حقوق این سایت متعلق به کمیسیون تخصصی مشاوران املاک کشور میباشد. 1392 ©