کاربر: مهمان
.
سه شنبه ۵ مرداد ۱۴۰۰
norooz
لینکهای مرتبط
leader site year name dolat site president site sanat site amlak site otagh e asnaf site amlak e tehran site Rahgiri قانون مهم ماده 17 قانون نظام صنفی
نظرسنجی
افزایش وام خرید مسکن نقشی در افزایش قیمت خانه دارد؟

اوقات شرعی

آمار سایت
بازدید امروز: ۱۷۵
بازدید دیروز: ۵۶۷۹
بازدید کل: ۶۵۳۴۳۷۸
۱۳۹۳/۰۷/۲۳

بازار مسکن درحال خروج از رکود است

حسام عقبایی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان افزایش حجم معاملات بازار مسکن در شهریورماه 93 گفت: این رشد معاملات نسبت به مدت مشابه سال قبل تقریباً دو برابر شده است.

وی با توجه به رشد حجم داد و ستد این بازار تصریح کرد: این امر نشان می دهد که ما در حال خروج از رکود هستیم، و پیش بینی می شود که تا پایان سال 93 حجم معاملات اگر دو برابر نشود، رشد خوبی را تجربه خواهد کرد.

عقبایی درباره اوضاع قیمتها در بازار مسکن نیز گفت: در بازار مسکن شاخص ها و پارامترهایی که باعث افزایش قیمت ها باشد نمی بینیم، چون هم قدرت خرید مردم نسبتاً هنوز بالا نیست، و هم قیمت مسکن تقریباً به یک حد متعادلی رسیده و یک ثبات نسبی در بازار ایجاد شده، که این می تواند فرصتی برای سرمایه گذاری در این حوزه و ایجاد بازار خوب و با ثباتی باشد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک در پاسخ این سئوال مبنی بر اینکه آیا رشد وامهای بانکی خرید مسکن، در رونق این بازار مؤثر بوده یا خیر؟ گفت: ما مطمئناً از مدافعین رشد وام بانکی در این بازار بوده ایم، و فکر می کنم با توجه به اینکه اقتصاد ایجاب می کند که ما تسهیلات بانکی را به تولیدکننده بدهیم تا مصرف کننده، یعنی اثر اعطایی وام بانکی به تولیدکننده خیلی بیشتر از اعطای آن به مصرف کننده است.

وی در ادامه افزود: چون در کشور ما زیرساختهای تولید وجود ندارد، و اگر هم وجود دارد سنتی و بومی هست، قاعدتاً نمی تواند مانند کشورهای مالزی و ترکیه، که در عرض یک روز 60هزار متر سقف تولید و ساخت دارند باشیم، و باید بتوان در بخش مسکن کشورمان توازن بین عرضه و تقاضا را فراهم کرد.

عقبایی در گفتگو با خاطرنشان کرد: ما باید مانند دیگر کشورهای توسعه یافته این فرصت را برای سرمایه گذاری برای خود مردم با توجه به رشد تورمی که در قیمت مسکن وجود دارد ایجاد کنیم، تا با اندوخته های اندک خود بتوانند یک فرصت سرمایه گذاری و یک فرصت تأمین و خرید مسکن برای خود مهیا کنند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران اعطای تسهیلات بانکی به مردم را در رشد تورم مؤثر دانست و اعلام کرد: قاعدتاً اقتصاد می گوید که پرداخت پول نقد به مردم ایجاد تورم می کند، ولی باید دید که آیا طی هشت سال گذشته در دولت قبل که تسهیلات بانکی برای مسکن ممنوع بود، مشکل حل شد؟ قیمت مسکن در همین تهران حدود 4 تا 5 برابر شد. در نتیجه دادن تسهیلات بانکی صرفاً از ایجاد عوامل تورم در قیمت مسکن نیست، و شاخصها و مسائل دیگری هم دخیل است.

وی ادامه داد: لاجرم وضعیت بازار مسکن، وضعیتی شبیه یک بیماری است که هم فشار خون دارد، هم چربی دارد، و هم قند دارد، و ما نمی توانیم با تجویز یک قرص آن را درمان کنیم. هم تولیدکننده را باید تقویت کنیم، هم باید تسهیلات بانکی بدهیم، هم باید مسکن استیجاری داشته باشیم، هم مسکن اجتماعی داشته باشیم تا به شرایط استاندارد نسبی برسیم.

عقبایی در خاتمه در پاسخ به این پرسش که اگر مقداری سرمایه در اختیار داشته باشید در کدام بازارِ طلا و سکه، بورس، بانک و یا مسکن سرمایه گذاری می کنید؟ گفت: شعاری هست که مسکن را 5 سال نگه دار، مسکن تو را یک عمر نگه می دارد. مطمئناً در مسکن سرمایه گذاری می کنم.

نظر
0
دیدگاهها
کلیه حقوق این سایت متعلق به کمیسیون تخصصی مشاوران املاک کشور میباشد. 1392 ©