کاربر: مهمان
.
سه شنبه ۵ مرداد ۱۴۰۰
norooz
لینکهای مرتبط
leader site year name dolat site president site sanat site amlak site otagh e asnaf site amlak e tehran site Rahgiri قانون مهم ماده 17 قانون نظام صنفی
نظرسنجی
افزایش وام خرید مسکن نقشی در افزایش قیمت خانه دارد؟

اوقات شرعی

آمار سایت
بازدید امروز: ۱۱۱
بازدید دیروز: ۵۶۷۹
بازدید کل: ۶۵۳۴۳۱۴
۱۳۹۳/۰۷/۲۶

اولين واكنش به وام 50 ميليوني مسكن

نمانیده رئیس اتاق اصناف ایران در کمیسیون تخصصی مشاوران املاک ایران  با مثبت ارزیابی کردن اقدام اخیرهیئت دولت در خصوص تصویب تسهیلات 50 میلیون تومانی ساخت مسکن، اين مصوبه را شروع خوبي براي براي خروج از ركود ارزيابي كرد و  گفت: اختصاص تسهیلات به ساخت و تولید مسکن گامی رو به جلو در جهت خروج بازار مسکن از رکود و رونق اقتصادی است.

حسام عقبایی با بیان اینکه از ابتدا موافق افزایش تسهیلات بانکی در بخش مسکن بوده ام، خاطرنشان کرد: بهتر است بخشي از تسهیلات بانکی به ساخت مسکن اختصاص یابد البته این امر به معنای آن نیست که تسهیلات به بخش خرید مسکن داده نشود بلکه بهتر است با توجه بیشتر و البته نه زياد از حد به سمت عرضه نیازهای انباشته شده سال های قبل و نیاز جدید در این حوزه پوشش داده شود.

وی ادامه داد: در چند سال اخیر به دلیل مشکلات موجود در زمینه تولید مسکن موفق به برقراری توازن بین عرضه و تقاضا نبوده ایم و فرآیند تولید نتوانسته آن گونه که باید به نیازهای موجود در این بخش پاسخ دهد.

عقبایی با بیان اینکه بیش از 90 درصد ساخت و سازها به صورت بومی انجام می شود و هنوز مفهوم انبوه سازی به معنای واقعی در کشور نهادینه نشده است، خاطرنشان کرد: اختصاص تسهیلات به ساخت مسکن آن هم در مدلي كه دولت يازدهم تدارك ديده، يعني بدون كمترين دخالت دولت در ساخت‌وساز و همچنين افزایش مبلغ وام اقدامی ضروری بود تا از این طریق مردم بتوانند با پس اندازهای خود و کمک دولت، در ازای هر فقره وام، یک واحد مسکن بسازند و در آن ساکن شوند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر اقتصاد كشور در جایگاهی نیست که بتواند معادل 80 درصد قیمت مسکن تسهیلات خريد را تامین کند با این حال دولت می تواند با اعمال مدیریت مالی و هدایت بانکداری و نظارت بر بانک ها، سپرده های مردم را به سمت تامین مالی بخش مسکن هدایت کند و از همين مسير، قدرت خرید مردم را نیز برای تامین مسکن تقویت کند.

 نمانیده رئیس اتاق اصناف ایران در کمیسیون تخصصی مشاوران املاک ایران گفت: توقع موجود این بود که دولت تسهیلات مناسبی به میزان حداقل 100 میلیون تومان برای ساخت اختصاص دهد و امیدواریم که مسئولان وزارت راه وشهرسازی و بانک مرکزی در ادامه، رویکرد افزایشی این تسهیلات را در دستور کار خود قرار دهند.

عقبایی با بیان اینکه هم اکنون بین 60 تا 70 درصد هزینه ساخت مسکن متعلق به تامین زمین است، افزود: وام 50 میلیون توماني تنها هزینه ساخت یک واحد آپارتمان معمولی در حد 60 تا 70 مترمربعی را تامین می کند ضمن اینکه هزینه تامین زمین را نیز پوشش نمی دهد، با این وجود با توجه به بضاعت مالی دولت و وضعیت اقتصادی کشور، رقم مصوب شده شروع خوبی برای خروج بخش مسکن از حالت رکود است.

وی اظهار کرد: با توجه به محدودیت تعداد تسهیلات 50 میلیونی دولت باید تدابیری اتخاذ کند که گروه های کم درآمد و فاقد مسکن به خصوص زوج های جوان در اولویت دریافت این تسهیلات قرار بگیرند.

عقبایی همچنین در خصوص تعیین بافت فرسوده به عنوان محل ساخت واحدهایی که وام 50 میلیونی به آن ها تعلق می گیرد، گفت: هر چند افزایش تسهیلات ساخت مسکن در محدوده بافت فرسوده فرصت بسیار مناسبی جهت نوسازی و تولید مسکن در این مناطق است اما در برخی شهرهای حاشیه ای و شهرستان ها بافت فرسوده وجود ندارد بنابراین دولت باید ضمن شناسایی این شهرها به ساخت مسکن در سایر بافت های شهری نیز تسهیلات بدهد.

 

نظر
0
دیدگاهها
کلیه حقوق این سایت متعلق به کمیسیون تخصصی مشاوران املاک کشور میباشد. 1392 ©